28 Nisan 2013

Osmanlı'dan Önce Onlar Vardı:
Türkiye Selçukluları

Geçtiğimiz günlerde Timaş Yayınları'ndan yine çok önemli bir kitap çıktı. Prof. Dr. Mehmet Ersan ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Alican'ın hazırladığı kitapta konu Türkiye Selçukluları. İsmi de kapağı da içeriği de özenle hazırlanmış. Anadolu'nun Türk yurdu haline gelmesinde emekleri aşikar olan Türkiye Selçukluları, 352 sayfa boyunca titizlikle aktarılmış. Gerçekte kim oldukları ve Osmanlıların arka planını nasıl oluşturdukları tüm ciddiyetiyle ele alınıyor. İlber Ortaylı hoca bugünkü köşe yazısının bir bölümünde kitaba değinmiş ve şunları yazmış:

"Çok kısa zamanda Türkler sayıca ve nüfusça bütün bölgelere hem kentlerde, hem kırsal bölgede ve hatta yarıgöçebelerin yaşadığı mıntıkalarda hükmettiler. Türkiye Selçukluları tarihin ilginç bir oluşumudur. Askeri yapılarını anayurtlarından taşıdılar. Devlet sistemlerinde ve kentte İran medeniyetinin kaçınılmaz izleri görülür. Hem daha önce İran’da hem de Anadolu kıtasında Müslüman bir kitle olarak göze çarptılar. Bu onların kendi gibi Müslüman ülkesi olan İran’da başka, Anadolu’da da daha başka boyutlarda ilişkilere sahip olmasını ortaya çıkardı. 12 ve 13’üncü yüzyılın büyük olayı Haçlı Seferleri’ne önce onlar direndiler. Memlukların aksine Moğol istilasını ise bertaraf edemediler. Lakin siyasi, kültürel hayatlarını İran ve Orta Asya ve bugünkü Mezopotamya’nın aksine fazla yıkılıp dağılmadan koruyabildiler. Osmanlı’dan önce Türkiye’yi Selçuklular kurdu. Claude Cahen, Osman Turan gibi klasikleşen tarihçilerin yanında daha popüler bir üslupla kaleme alınan, Mehmet Ersan ve Mustafa Alican’ın kaleme aldığı “Osmanlı’dan Önce Onlar Vardı: Türkiye Selçukluları” kitabı var. Hem siyasi tarih bölümüne hem de kurumlar tarihine bakmakta yarar var. Üstelik bibliyografyası da devamlı okuma yapanlara yararlı olacaktır."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.