30 Mayıs 2013

Fatih Sultan Mehmet Sergisi açıldı


Topkapı Sarayı Müzesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve İstanbul Kültür Müdürlüğü'nün ortak çalışmasıyla Silahtar Hazinesi'nde açılan sergide, Fatih Sultan Mehmet'in eşyaları ve portrelerinden oluşan 11 eser yer alıyor.

Sergideki eserler, Fatih Sultan Mehmet'in, Nakkaş Osman tarafından resimlenen "Kıyafetü'l insaniye fi şema'ilü'l Osmaniye" portresi, Fatih Sultan Mehmet'in gençlik yıllarına ait Türkçe ve Yunanca yazı denemeleri, tuğraları ve portre çizimleri bulunan defter, Eyüp Ensari Türbesi'ni ayakta tutmak için vakfa bağışladığı arazilerin vakfiyesi, Ayasofya Mahallesi'ndeki evine bitişik araziyi talep eden Azize Hatun'a temlik edilen arazi ile ilgili vakfiyesi, Babanoğlu Ali'ye yazdığı fermanı, iki zırhlı kaftanı, vefatında üzerinde bulunan kaftanı ile kılıcından oluşuyor.

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Duman, açılışta yaptığı konuşmada, Fatih'e gönül veren bir grup personelin çalışmaları sonucunda sergiyi açtıklarını söyledi.

Önemli ve kendilerine keyif veren bir çalışma yaptıklarını dile getiren Duman, "Umuyorum bu bir başlangıç olur. Bundan sonraki yıllarda bunu daha da ileriye götürüp, daha güzel çalışmalar yaparız" dedi.

Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun da İstanbul'un fethi kutlamaları çerçevesinde gün boyu yaptıkları önemli etkinlikleri güzel bir sergiyle taçlandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Açılışta, Enderun Avlusu'nda, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu sanatçıları, Osmanlı sultanlarının eserlerinden oluşan konser verdi.

Kaynak: TRT

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.