11 Haziran 2013

İlber Ortaylı: "CHP döneminden beri bu böyle. Bir yer yeşil alan diye ayrılır sonra başka şey yapılır."Muhalifine ayrı, iktidarına ayrı, kısacası düşünmekten korkanlara hızlandırılmış dersler.

- Doğal çevreci bir tepki.- İnsanların bebek arabası götüreceği park yok.
- CHP döneminden beri bu böyle. Bir yer yeşil alan diye ayrılır sonra başka şey yapılır.
- Türkiye çevreleri parksız ve yeşilsiz.
- İnsanlar modern beton görmek istemiyorlar.
- Kendine göre tarih yazarak kimse kitlelere modern tarih ve cemiyet yorumu yaptırmasın.
- Burada bazıları Osmanlı özlemiş ne olmuş yani? Başkasına zararı yoksa, ortalığı birbirine kırdırmıyorsa, buna göre Türkiye'yi felaket içine sokan politikaları güden bir mevkide değilse, izinsiz olarak böyle şeyler götürmüyorsa ne olacak onda.
- Bu köprünün adı Yavuz olmaz. Mimar Sinan var. Evliya Çelebi çok uygun bir isim. Sıradan seyyah değil, gittikçe bir abide olduğu anlaşılan bir adam. Kafkasologlar adamın üzerinde ısrarla duruyor.
- Yavuz mimar değil. Şark seferini yaptı. Çok önemli bir mareşaldir. 8 sene içinde büyük fetihler yapmıştır. Devletin bekası için komşu devletle çok fena kavga etmiştir. Yavuz'un ismi bir sürü yere verilir. Yavuz'un ismini de silemezsin, niye siliyorsun? Yavuz'a Hitler demek Hitler'i küçümsemek, affetmektir, tolere etmektir. Ona gelemem.
- Bana göre yeryüzünün en berbat insanları Nazi partisinin üyeleridir, onların Führer'idir. İnsanlık için çok onulmaz ve kapanmaz yaralar açmıştır.
- Amerikan Üniversitelerini çok rahat zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Hiçbirinde bizimki gibi plaj kıyafetleriyle gelinmiyor okula.
- İktidarın mitinge karşıyım, gerek yok, ortalığı alevlendirmeye gerek yok.
- Bazı konularda başvekilin aklı başında ve gerçekten bilgili, ayrıntılara sahip, ona göre tavsiyelerde bulunan müşavirleri olduğunu sanmıyorum. Yöneticilerimiz talihsizdir.

1 yorum:

  1. Oraya bir müze yapılması hiç umurumda değil açıkçası. Bir kaç ağaç daha dikilseydi daha makbule geçerdi dünyamız için.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.