13 Haziran 2013

Kendini Türk irfanına adamış münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi: Cemil Meriç

Hüseyin Cemil Meriç
(12 Aralık 1916 Reyhanlı - 13 Haziran 1986 İstanbul)

Vefatının 26. sene-i devriyesinde, ömrünü ve hatta gözlerini Türk tefekkürüne adamış Cemil Meriç merhumu rahmet ve minnetle anıyorum. Bazı sözlerini hatırlayalım:

- Ağaç köküyle yaşar, insan da öyle…Bizse maziden koptuk, istikbale bağlanamadık. Türkiye bütün kütüphaneleri yakılan, bütün mazisi imha edilen, 600 yılı cerrahi bir ameliyatla içtimaî uzviyetinden koparılıp atılan bedbaht bir ülke. Oysa milletin ana vasfı devamlılık... Türk milleti... Hangi millet? Bu millet 10 senede bir değişen hafızasız nesiller amalgamı...
- Ne güzel tarif; "gerici": Bir toplumun gelişmesini sağlayacak hiçbir yeniliği istemeyen, her yönüyle eskiyi özleyen ve eski düzeni getirmeye çalışan (kimse)” (Meydan Larousse). Tarifin tek kusuru bu ucûbenin hangi çağda, hangi ülkede yaşadığını söylememesi. Murdar bir hâl’den muhteşem bir mâziye kanatlanmak gericilikse, her namuslu insan gericidir.
- Bu memleket için tek tehlikeli insan vardır; o da düşüncenin tehlikeli olduğunu söyleyen insandır.
- Kitaptan değil, kitapsızlıktan korkmalıyız.
- Karakter ne kadar kuvvetliyse, vefasızlığa o kadar az kabiliyetlidir.
- Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.
- Kitap benim has bahçemdi. Hayat yolculuğumun sınır taşları kitaplardı.
- Bu memlekette sağcı-solcu, ilerici-gerici yoktur. Bu memlekette namuslular ve namussuzlar vardır. Siz namuslulardan olun.
- Hakikati bulan, başkaları farklı düşünüyor diye, onu haykırmaktan çekiniyorsa hem budala hem de alçaktır.
- Her aydınlığı yangın sanıp söndürmeye koşan zavallı insanlarım: karanlığa o kadar alışmışsınız ki yıldızlar bile rahatsız ediyor sizi! Düşüncenin kuduz köpek gibi kovalandığı bu ülkede, düşünce adamı nasıl çıkar?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.