14 Haziran 2013

Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa Tiyatrosu

Mardiros Minakyan yönetimindeki Osmanlı Dram Tiyatrosu (üste),
Direklerarası Tiyatro Kumpanyası (yanda),
kantonun bir numarası Peruz hanım (sağda).
Viyana Don Juan Arşivi, Pera Müzesi, Viyana UNESCO Uluslararası Tiyatro Enstitüsü ve İstanbul Avusturya Kültür Forumu işbirliğiyle hazırlanan, “Osmanlı İmparatorluğu ve Avrupa Tiyatrosu” sempozyumu 13-14 Haziran 2013 tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Sempozyum, 17. ve 18. yüzyıl Türk/Osmanlı kültürü ve diplomasisinin Avrupa’daki tiyatro sahneleri üzerine çeşitli performatif ifadelerini, Avrupa Tiyatrosu ve operasının Osmanlı İmparatorluğu’nda ortaya çıkışını ve Osmanlıların Avrupa’ya karşı tutumlarını inceliyor.

Bu yılın konusu olan “Siyaset Kültürü ya da Kültürel Siyaset: Osmanlı-Avrupa İlişkilerinde Kültürel Aktör olarak Elçiler” ise temel olarak, Osmanlı elçilerinin Avrupa saraylarındaki, Avrupalı elçilerin de Osmanlı Sarayı’ndaki çoğu kez cazip ve etkili ziyaret ve kabullerini sadece siyasal ve diplomatik anlamda değil, kültürel ve popülerlik açısından da inceliyor. İlk dönemlerden 19. yüzyılın başına dek Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa Devletleri arasındaki elçilerin kültürel rolünü araştırıyor. İngilizce olarak gerçekleşecek sempozyuma katılım ücretsiz olarak sağlanabilecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.