03 Haziran 2013

Savaş, Türkiye, Varlık Vergisi

Eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve Varlık Vergisi çalışmalarına katılmış en genç müfettiş olan Cahit Kayra tarafından yazılan Savaş Türkiye ve Varlık Vergisi adlı yapıt, eski İstanbul Defterdarı Faik Ökte’nin Varlık Vergisi Gerçeği adlı kitabındaki iddialara cevap verirken uygulamayla ilgili gözden kaçırılan pek çok gerçeğe de ışık tutuyor. Kitabın genişletilmiş 4. baskısında, medyada kitaba yapılan tepkiler ve bu tepkilere verilen cevaplar yer almaktadır.

Cahit Kayra, kitabın yazılış nedenini şöyle açıklıyor: “Bugün o çalışmaya katılan müfettişlerden hiçbiri sağ değil. Ben yaşamımın sonuna geldim. Ama bizim çocukluğumuzda ve gençliğimizde haklı umutlarla bağlandığımız Kemalist ideallerin hoyrat ellerde hırpalandığını görmekten hüzün ve ezâ duyuyorum. Varlık Vergisi konusunda o dönemi yaşamamış, o dönemi bilmeyen, anlamayan, belki de kasıtlı olarak anlamaz görünen insanlar tarafından yanlış ve haksız yere eleştirilmesini hoş görmek gibi bir hakkım olmadığını düşünüyorum”.

Yayınevi: Tarihçi Kitabevi
Birinci Baskı: İstanbul, Şubat 2011
Dördüncü Baskı: İstanbul, Haziran 2013
Yazar: Cahit Kayra
Sayfa Sayısı: 432
Fiyatı: 22 TL.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.