04 Haziran 2013

Uluslararası Pîrî Reis ve Türk Denizcilik Tarihi Sempozyumu

2013 yılı, Piri Reis’in 1513 tarihinde çizdiği dünya haritasının 500. yıl dönümüdür.

25 Ekim - 10 Kasım 2011 tarihleri arasında Fransa’nın Başkenti Paris’te gerçekleştirilen UNESCO’nun 36. Genel Konferansında da bu yıl, Dünya Pîrî Reis Yılı kabul edilerek kutlama ve anma programına alınmıştır.

Türk Dünyası’nın yetiştirdiği bu büyük kartograf ve denizciyi anmak, onun Türk ve dünya haritacılığına, denizcilik tarihine ve coğrafyaya olan katkısını ortaya koymak, ayrıca bu önemli şahsiyetin farkındalığını arttırmak, böylelikle Piri Reis ve Türk Denizcilik Tarihi ile ilgili yeni ve farklı bilgilerin paylaşılmasını sağlamak amacıyla 26-29 Eylül 2013 tarihinde Türk Tarih Kurumu tarafından İstanbul’da “Uluslararası Pîrî Reis ve Türk Denizcilik Tarihi Sempozyumu” düzenlenecektir.

Pîrî Reis’in Kişiliği, Hayatı, Eserleri, Türk Denizcilik ve Haritacılık Tarihi hakkında bildiri göndermek isteyen araştırmacı ve akademisyenler ayrıntılı bilgiye sempozyum.ttk.gov.tr internet sitesinden ulaşabilirler.

Bildiri sunacak katılımcılarının ulaşım, ibate ve iaşe giderleri Türk Tarih Kurumu’nca karşılanacaktır.

Uluslararası Pîrî Reis ve Türk Denizcilik Tarihi Sempozyumu
26-29 Eylül 2013 / İstanbul 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.