20 Temmuz 2013

İsmet Özel: Mısırlaşma, Patatesleşme, Domatesleşme, Hıyarlaşma (I)

Sadece Allah’a kulluk etmede ve sadece Allah’tan istemede ne kadar nakısamız varsa o kadar dayatmalara şapka çıkarıyor, dayatmalar karşısında diz çöküyor veya müessiriyetimizi artırmak hırsına kapılıp dayatmaların koluna giriyoruz. Kirli bir zihin ortamında bulunuşumuz hiçbirimizde rahatsızlık uyandırmıyor. Çünkü bunun verili, vazgeçilmez ortam olduğu kabulüyle yaşıyoruz. Müslümanlar Rasul-i Ekrem tarafından nerede ikaz edildiklerini, nerede azarlandıklarını yüzyıllar boyu hesaba katmadan yaşadı. Modernistler bu ikaz ve azarları İslâm’dan sapmanın vasıtası şekline getirdi. Çoğunluk zihni kirlendikçe bayram edenlerden müteşekkil. Birileri ve başka birileri bu kire itiraz etmeden, bu kiri korudukları mikyasta yer edindi. Deniyorsa uzun çöp onlara deniyor. Fıkıh tahsil edene de uzun çöp dendiğinden, onun ağzına baktığı için kısa kalmış çöpe hitaben onun “sakız çiğnemek orucu bozmaz” deyişi sair çöpleri yadırgatmıyor. Yadırgı veren sözleri söyleyen benim. Türkiye’de ve dünyada ben bunu bir farz-ı kifaye kabul ettiğim için söylemekteyim. Çöplere hitap etmek mecburiyeti gocundurmuyor beni. Öncelikle uzun çöpe şunları deme durumundayım:

Bunca fıkhî malûmatın sana “sakız çiğnemek orucu bozmaz” dedirtecek idiyse, sen ve senin gibilerin İslâm hakkında hiç bir şey öğrenmemesi daha iyi olacaktı. Oruçlu oruçlu sakız çiğneyen sen kimsin, siz kimlersiniz? Bidayette gâvurluğunuzun kendi başınıza dert açmaması için def-i belâ kabilinden “Ben de Müslüman oldum” dediniz. Bu ifadeniz kime fayda getirdi? Kimsenin boyu sizin bu sözü söylemiş olmanızdan ötürü bir karış büyümedi. Lâkin şimdi tutmuş ve tutturmuş “Ben Müslüman değil miyim?” sualinin rantını azamiye çıkarma hevesindesiniz. Müslümanların arasında öyle bir hayat yaşadınız ki, sualinize cevap yetiştiren her kim olursa olsun, ve verdiği cevap ister müspet, ister menfi olsun, onun boyu bir karış kısalacak, cevap veren herkes küçülecek. “Sakız çiğnemek orucu bozmaz” diyen sizler insanları küçültme faaliyetiyle meşgulsünüz. Ağzınızın lâf yaptığına kimleri inandırdıysanız onları insanoğlu sakız çiğnemeden oruç tutamayacak kadar aşağılık yaratıktır fikrinde sabitlediniz. Üstelik bu tahkiminize gizli bir ifade olarak şunu ilâve ediyorsunuz: “Sizin oruç dediğiniz şeyin kaale alınacak bir tarafı yoktur. Oruç tutmak havadan civadan bir iştir. Oruç tutanlar tırı vırı insanlardır.

İsmet Özel, 20 Temmuz 2013
Tamamı için: www.istiklalmarsidernegi.org.tr

1 yorum:

  1. Niye "Sakız çiğnemek orucu bozmaz.", diye saçma sapan bir tartışma çıkartmışlar bilmiyorum, ancak Sayın İsmet Özel'in yanıtı yerinde olmuş diye düşünüyorum.
    Her şeyin dışsallaştığı günümüzde, ibadetlerin de böyle olması ne yazık ki kaçınılmaz. İbadetlerin ahlaki buudları yerine böyle gereksiz, böyle boş şeylerin mevzu bahis olmasına şaşırmıyorum.
    Ne diyelim, Allah bu mübarek günlerin yüzü suyu hürmetine, hepimize akıl fikir, vicdan, muhasebe ihsan eylesin. Amin.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.