26 Temmuz 2013

Mihrimah Sultan Camii tadilatında dikkatsizlikler


Mihrimah Sultan, asrının en zengin ve hayırsever hanımıydı. İstanbul’un iki girişini süsleyen camileri üzerine son zamanlarda bir de hikâyesi konuşulur olmuştur.


Mihrimah Sultan, Kanunî Sultan Süleyman’ın sevgili hanımı Hürrem Sultan’dan dünyaya geldi. Beş oğlanın da biricik kız kardeşidir. Gerçi padişahın bir kızı daha vardı: Tasasız Râziye Sultan. Dünyadan yüz çevirmiş bu hanım, aynı zamanda süt amcası olan meşhur veli Yahya Efendi’ye bağlıydı. Genç yaşta vefat etti. Türbenin hemen girişinde metfundur.


Üsküdar’ın simgelerinden ve ruhlarından biri olan Mihrimah Sultan Camii yaklaşık 2 yıldır tadilatta. Fakat tadilat esnasında elde ettiğimiz görüntüler içler acısı. Hangi anlayışla bu şekilde tadilat devam ediyor ve özensizlik diz boyu anlamak imkansız. Fotoğraflara bakın ve ne demek istediğimizi anlayın. Mezarlar toprak ile kaplanmış ve hiçbir şekilde özen gösterilmiyor. Halbuki o mezarda bulunanlar bu milletin atası, camiye emek verenler, muteber insanlar.

Kaynak: İzdiham

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.