07 Eylül 2013

İsmet Özel: Mısırlaşma, Patatesleşme, Domatesleşme, Hıyarlaşma (VIII)

Bizi başlangıçta ne Müslüman etti? Çağlar boyu neyi ifade etmek için Müslüman kelimesi kullanıldı? Doğrusunu doğruluktan öğrenebiliriz. Bizi Müslüman eden izafiyet şaşkınlığından kurtuluşumuzdur. Müslüman omurgalıdır. Şurada şöyle, burada böyle yapmaz. Şartlara göre şekil almayıp, doğruya varmanın gerekli şartlarını anlayıp anlatana çağlar boyu Müslüman denildi. Modern dünyanın her milleti, her ferdi bölüp paramparça edişi karşısında Müslüman sırat-ı müstakîm teklif ederek sağlamlığı işaret ediyor. Bir Müslümanın iş hayatının, meslek hayatının, tahsil hayatının, tefekkür hayatının bir türlü, aile hayatının, cinsî hayatının, eğlence hayatının, manevî hayatının ise başka türlü olması kabul edilir bir durum değildir. İnsan hayatındaki dağılma bir tahribatın verdiği neticedir. Dinini hayatı, hayatını dini haline getirmiş olana Müslüman derler. Nerede Müslümanlar?

Çağdaş Mesele” bir bütünlük ve bir bütünleşme tezahürü olarak Müslümanlığın Türklükte temerküz ettiğini bilip bilmemek suretiyle doğdu. Müslümanlığın gerek dünya ölçüsünde ve gerekse ferdî plandaki durumunun parlak denilemeyeceğinin farkına varmak bir seviyedir. Bu seviyenin aşağısında yürütülen faaliyete İslâm etiketi yapıştırmak ahlâktan nasibini alamayış demeğe gelir. Farkına vardığın şey seni yükselmeğe icbar etmelidir. Farkına varmışsan senin içinde bir parlama beklentisi doğmuştur. Artık, Allah tealanın kaadir-i mutlak olduğu fikrinden zerrece inhiraf etmeyeceksin. Çünkü sönük Müslümanlığa mezkur sapma sebep olmuştu. Allah’tan gayrısının bir şey verebileceği veya eldekinden bir şeyler koparabileceği zannıyla yaşandı zaman içinde. Müslümansan ağyardan korkma: Ne yaparsan yap; bir şeyi Müslümanlık güvenciyle yapışın o şeyi doğru, dosdoğru yaptığının belirtisidir. Her ne yaptıysan, yaptığın dolayısıyla Allah’ın rızasını keşfetmiş olduğunun mânâsını mı telmih etmiş oldun? Hayır. Ya ne yaptın? Dua ettin ve olmayacak duaya âmin demedin. Sendeki Allah tealanın kaadir-i mutlak olduğu fikri senin Allah’ın rızasını talep etmene yol açtı.

İsmet Özel, 6 Eylül 2003
Tamamı içinhttp://www.istiklalmarsidernegi.org.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.