18 Eylül 2013

Neye hizmet ediliyor?


Aya Eleni Kilisesi yeniden restore edildi. Güvenlik görevlileri yerleştirildi. Tabir yerinde ise bal dök yala oldu. Ancak, Alaeddin Camii'nin içerisinde ki sultanlarını ziyarete gelen misafirler yoğunluk yaşıyor. Bununla ilgili çalışma olmaması dikkatlerden kaçmıyor.

Alaeddin Camii avlusunda bulunan Selçuklu Sultanları'nın türbelerini ziyaret Konya'nın özellikle yoğun ziyaretçi aldığı dönemlerde eziyete dönüşüyor. Sultan Türbeleri'ni ziyaret etmek için caminin içerisinden geçmek gerekiyor. Kadın ve çocukların yoğun olduğu zamanlarda ve namaz vakitlerinde soruna neden olan bu durumun çözümü için bir adım atılması bekleniyor. Kuzey Kapısı'nın güvenlik nedeni ile kapalı tutulduğu camide buraya bir güvenlik görevlisi atanması konusunda gözler Selçuklu Belediyesi'ne çevrildi. Sille'de Aya Eleni Kilisesi'ne çok sayıda görevli tahsis eden belediyenin böyle bir sorunu nasıl olup da görmediği kamuoyunda hayret ve üzüntü ile karşılanıyor.


KONYA'YA YENİ KİMLİK OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR

Bir zamanlar Hristiyanlar'ın kilisesi olan Aya Eleni Kilisesi'nin restore edilerek, oranın güzelleştirilmesinin yanında, Haçlı Seferleri'ni yapan sultanların türbelerinin bulunduğu alan ile ilgili belediyeler tarafından bir çalışma yapılmamasının doğru olmadığını söyleyen İstiklal Marşı Derneği Konya Şube Başkanı Avukat Mustafa Deveci, Konya'nın başka bir kimlik ile yeniden dizayn edilmeye çalışıldığını belirtti. 800 sene önce verilen mücadelinin, bugün tersinin yapıldığını dile getiren Deveci, “Yapılan işler turistik bir malzeme olarak görülüyor. Ecdada hizmet olarak değil. İş tamamen turizme mi gidiyor, bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Turizm başka yerden geliri olmayan belediyelerin umut beklediği bir alandır. Bizim turizmden medet beklemememiz gerekiyor. Sille'nin bundan 20 sene sonra tekrar Rum köyü olması artık içten bile değil. Belki o kadar zaman bile almayabilir. Türkiye'nin alacağı sisteme göre geri dönüş için gayri müslimler fırsat kolluyor. Konya'yı bir Rum şehri haline getirmek için Yunanlılar'ın kafalarında bir düşünce var. Kiliseyi yapanların kafalarında böyle bir düşünce var mı bilmiyoruz. Ama neye hizmet ettiklerini bilsinler. Önce Kültür Bakanlığı eliyle tamir ediliyor. Sonra da ayin yapılıyor. Daha sonra da Hristiyanlar'a geri veriliyor. Bunlar düşünüldüğü takdirde, bizim paramız ile kilise yapıyorlar” dedi.


MODA İŞLER YAPILIYOR

Kiliseye güvenlik görevlisi koymanın moda olduğunu dile getiren Deveci, “Bu da ne kadar tarihe hassasiyet duyulduğunu gösteren bir durum. Moda böyleymiş diyerek, bunu uyguluyorlar. Bunu yaparsak, akabinde başımıza ne gelir demiyorlar. Bunları yaparsan, bazı şeylerden vazgeçmen gerekiyor. Bunlardan vazgeçtiğin zaman şeklini koruyamazsın” diye konuştu. Kilisenin restore edilmesinin Fatih Sultan Mehmet Han ile diğer padişahların yaptığı fetihlere aykırı olduğunu belirten Deveci, Aya Eleni Kilisesi'ni Türk Milleti'nin cami yapacağını söyledi. Deveci, Fetih'ten bir hafta sonra tüm Haçlar ve çanlar kırılıyor. İslam'ın fetih fıkhında, fetih edilen yerlerde yeni kilise yapılmaz, eskisi tamir edilemez, oralarda İslam dışındaki dinler dondurulur. Misyonerlik faaliyetleri yapılmaz. Ama şu anda yapılanlar, kolonizasyon faaliyeti. Burası sözde bizim ama başkaları yönetiyor ve onların elinde olmuş oluyor. İnşallah kilisenin restoresi ile de bu tür bir şey yapılmaz” ifadelerini kullandı.

KILIÇARSLAN İSMİ BAZILARINI RAHATSIZ EDİYOR

Kılıçarslan Köşkü'nü yeniden inşası çalışmasının durmasının, Konya'da oluşturulmaya çalışılan ve her şeye olumlu bakan kimliği ile alakalı olduğunu belirten Deveci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kılıçlarslan ile birlikte Haçlı Seferleri gündeme gelecek. Haçlı Seferleri ile bizim milletimizin kafirle çatışma gözü pekliği gündeme geleceği için o köşk yarıda bırakıldı. O asla tamamlanamayacak bir köşk. Haçlı Orduları'nı durduran ve gerileten bir kumandan olduğu için. Oranın yeniden tamir edilmesi, hatta Kılıçraslan isminin telaffuz ediliyor olması birilerini rahatsız ediyor. Bu gerçek ortaya çıkacağı için şimdi hoşgörü ve diyalog, her şeye eyvallah diyen bir Konya zihniyeti parçalanacağı için köşkü durdurdular. Yapılacak şey, Kılıçarslan’ın tarihi rolünü yani 'kafirin sözünü dinleme değil, kafire söz dinletme' üstünlüğünün hatırlanmasıdır."

Mustafa Özçelik, 14.09.2013
(MerhabaHaber.Com)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.