07 Ekim 2013

"El Yazım Ne Anlatıyor Bak" sergisi


Şiirin Sergisi CKSM'de
"El Yazım Ne Anlatıyor Bak" isimli sergide, Türk Edebiyatı’nın seçkin isimlerinin kendi el yazıları ve Ara Güler objektifinden portreleri sanatseverlerle buluştu.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılan sergide, özel koleksiyonların yanısıra Bekir Yurdakul ve Bahtiyar Aslan’ın koleksiyonundan seçilerek biraraya getirilen Necip Fazıl Kısakürek, Attilâ İlhan, Nâzım Hikmet, Aziz Nesin gibi 32 şairin el yazısı şiirleri yer alıyor. Bu önemli belgeler; redaksiyon, matbaa, bıçak kesiği ve mürekkep izi görmeden edebiyatseverlere sunulurken, meraklılarına yazı karakterlerinin analiz edilmesi imkanını da veriyor.


Okurlar, Edebiyatın Seçkin Yüzleriyle Tanışıyor
Şiirlerinin yanısıra, Türk edebiyatının yapı taşlarını oluşturan 39 şairin portreleri de fotoğraf üstadı Ara Güler’in objektifinden sergide izleyiciyle buluşuyor.

Bu önemli görsel ve belgesel sunum, 20. yy Türk edebiyatının önemli isimlerini, edebiyat kamuoyuna hatırlatmak ve okurların, yazarların yüzleriyle tanışmasını sağlamak adına önem taşıyor.

20 Ekim 2013'e Kadar Gezilebilir
Sergiyi gezen Marmara Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri atölye çalışması yaparak, yetkililerden sergi ile ilgili bilgi aldı. Öğrenciler, hayranlık duydukları şairlerin portrelerinin üzerine de şairin sevdikleri dizelerini yazarak, not bıraktı. Edebiyat tarihi ve belgesel fotoğrafçılık adına önem taşıyan sergi, 20 Ekim’e dek sanatseverleri bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.