26 Ekim 2013

İsmet Özel: İt Sürüsü Kervan Görünümünde (I)

İstiklâl Marşı Derneği Genel Başkanı şair İsmet Özel'in son yazısı "İt Sürüsü Kervan Görünümünde (I)", yayımlandı. Yazıdan bir bölüm:

"Biz Türkler Cumhuriyet’in ilânının yüzüncü yılının yaklaştığı şu sıralarda bir hayat-memat meselesi karşısındayız. Tanzimat’a giden yolda ve Tanzimat’ın icbar ettiği yolda Türk olmayanların hesaplarına kurban edile edile bu günün son merhalesine geldik. 1571inci Hıristiyan yılı itibariyle yaşadığımız İnebahtı hezimeti 1071’den itibaren yani 500 yıl boyunca hem karşımıza hasım olarak çıkanları ve hem de emrimiz altına girenleri kendi kısır menfaatleri uyarınca yeni planlar yapma imkânına kavuşturdu. Nedir “kısır menfaat”? İnsanların Allah’ın vaadi haricinde kalan beklentilerinin hepsine kısır menfaat demek mecburiyetindeyiz. Dünyayı ahiretin tarlası olarak görmeyen kısırlıktan memnuniyet duyar. Onların sevinci mallar ve oğullar sebebiyle doğar. Ebterdir onlar. Ümidini Allah’tan gayrisine bağlayanlar İbrani-Hıristiyan medeniyetin galebe çalması hesabına planlar yaptı. Halleri tavırları, kılıkları kıyafetleri, dekor ve kostümleri 400 yılımızı aldı. Biz Türkler II. Osman saltanatından günümüze kadar kuyruğu kıstırılmış idarecilerin ikbaline malzeme olduk. Dolduruluşa getirilen Türk, hâlâ dolgu maddesi olarak işe yarıyor."

Tamamını okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.