28 Ekim 2013

Dünyaya ders veren komutan: Eyyubi


25 yıl çadırda yaşamıştı.''Kendinize ev yapsanız'' diyen kişilere, ''Allah'ın evi (Mescit-i Aksa) işgal altındayken ben nasıl evde otururum.'' demişti Selahâddin Eyyubi. Yine bir gün, camide, güler yüzlü olmanın faziletlerinden uzunca bahseden imama, "Hocam sen sürekli bana nasihat eder gibiydin; Kudüs, Haçlıların işgali altındayken ben nasıl gülebilirim?demişti.1187'de Hıttin Savaşı ile Kudüs'ü Haçlılardan geri almayı başararakk hedefine ulaşmıştı.

Selahâddin Eyyubi toprağa defnedilirken komutanlarından olan Mahmud Han elinde tuttğu kılıcı havaya kaldırarak,gelecekteki hükümdarlarına mesaj verircesine: ''Ey cemaat-i Müslimin! İşte hükümdarımızın bütün serveti bu kılıçtan ibarettir." demişti.

Selahâddin Eyyubi,malk mülk edinemez miydi? Fazlasıyla edinebilirdi; fakat o, meydanlarda nutuk atmakla davranışları ile örnek olmak arasında dağlar kadar fark olduğunu, halkı süslü sözlerin değil örnek davranışların cezp ettiğini; dünyaya ne kadar değer verilmesi gerektiğini çok iyi biliyordu.

Remzi Çavuş, Tarihte İlginç Gerçekler, s.53

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.