02 Kasım 2013

İsmet Özel: İt Sürüsü Kervan Görünümünde (II)


Günümüzde Türkiye’nin sadece Türklerin malı olmadığına dair bir kanaat sadece kuvvet kazanmakla kalmadı; hayal edilmeyecek ölçüde cüretkâr işler gündeme sokuldu, tıkıştırıldı. Bu toprakların tasarrufunda Türk’ten gayrısının da bir şeylere el atma salahiyetine dair bir fırtına estiriliyor. Bunun sonu nereye varacaksa varacak; ama bu hava hiç olmazsa şimdilik Türk’ün elinden alınmak istenen bir imtiyazı halen havi olduğunun da itirafı anlamına geliyor aynı zamanda. Türkiye kelimesi niçin meriyette ve Türk niçin imtiyazlı?

Bir imtiyaz sahibi oluş tarih hakkında beslenen kanaatin gerek şartıdır. Ben Türk değilim diyenlerin biz Türklere zarar vermeden kendi lehlerine bir gıdım mesafe kat edemeyecekleri gün gibi ortada. Zira bizler daha Haçova Meydan Muharebesi sebebiyle ele geçirdiğimiz imtiyazı şimdiye kadar daha kalın Türk olarak, daha da Türkleşerek, Türklük endişesini daha öne, her şeyden öne alarak idame ettirdik. Türk değilim diyenlerin musallat oldukları bu imtiyazdır. Ele geçirilen bu imtiyazın tarihe bakış maksadından ayırabilmek de mümkün görünmüyor. Türk değilim diyenler kendilerini tarihsizliğin talihsizliğine uğrama felâketinden sıyıramayacak. Dikkat edilsin: Asaletten, aslî olan bir imtiyazdan söz ediyoruz; ferî veya arızî bir zihnî yaklaşımdan, istidattan, bir ehliyetten değil. Zira tarih içinde Türk olma imtiyazı ırkî vasıflar, kültürel yapılarla değil, tarihî role müteallik hususî bir yaklaşımla kazanıldı; neye malik olunduysa tarihe hesap dışı tutulamayacak ünsiyetin yaklaşımıyla, hayatını yüksek değerlerin, yani ulviyetin idaresine bırakmakla, esaret şartlarının yerine özgürlük şartlarının ikame edilmesiyle malik olundu. Kimdi Türk ve kim olacak? Türkler “Kâfir kaçtı!” diye haykıranlardı ve “Kâfir kaçtı!” diye haykıranlar yine Türkler olacak.

İsmet Özel, 1 Kasım 2013
Tamamı içinhttp://www.istiklalmarsidernegi.org.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.