16 Aralık 2013

ABD Büyükelçisi'nin unutamadığı an


ABD'nin Ankara Büyükelçisi olan Charles Sherrill hatıratına başlarken bir Kadir gecesi yaşadığı unutulmaz saatleri şöyle anlatmıştır:

"On binden fazla Müslümanın başka her şeyi unutup kendilerini  bütün ruhları ve kalpleriyle kâinatın Yaratıcısına dua edişlerini seyretmek Müslüman olmayanlara dahi büyük bir heyecan verir. Burada yapılan dualar o insanların kalplerinden doğruca Tanrı'ya ulaşmaktadır. Arada Hıristiyanların papazlarına benzer hiç kimsenin yardımı ve kılavuzluğu olmadan doğrudan doğruya Tanrı'sına yakaran, O'nunla hemhal olan Müslümanların bu saati, ibadet heyecanının en yüksek noktasına vardığı, yüceleştiği saattir. Ayasofya'da gördüğüm bu ibadet, oradaki Müslümanlarla birlikte duyduğum heyecanı, Hıristiyanların yaptıkları hiçbir ibadet toplantısında görmediğimi, böylesine duygulu ve heyecanlı bir ibadete hiçbir yerde şahid olmadığımı rahatça söyleyebilirim. Bu ibadet sırasında, bu kalabalığın heyecanını harekete getirmek için ne belagâtla konuşan bir din adamı vardı, ne de bir müzik..."

Derin Tarih Dergisi, 2013 Aralık Sayısı, sf.20

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.