04 Aralık 2013

Kâzım Karabekir'in kitapları niye önemli?

Karabekir'in kitapları bizzat Kâzım Karabekir'in tecrübeleri ve yaşamı sebebiyle büyük önem taşıyor. Çünkü Karabekir, Türkiye'nin hem kuruluştan önceki döneminde hem de kuruluştan sonraki döneminde yaşanan olayların tam merkezinde yer almış en önemli kişilerden birisidir. Bu nedenle, İstiklal Savaşı hakkında kişisel gözlemleri başlı başına büyük önem taşıyor.

Bunun ötesinde Karabekir'in bir başka önemli özelliği çok fazla belge tutmuş olmasıdır. Neredeyse her söylediğini bir belgeyle desteklemek gibi bir tavrı var. Nitekim en önemli eseri olan İstiklal Harbimiz neredeyse yarısı, belki de yarısından çoğu belgelerle dolu bir kitaptır. Birinci elden gözlemler, onların günü gününe kaydedilmiş olan kısımları vardır. Bunların sonraki yıllarda analiz edilmiş bölümleri de var... İttihat ve Terakki ile ilgili metinler, Kurtuluş Savaşı ile ilgili metinler, Birinci Dünya Savaşı ile ilgili metinler var. Şu anda arşivinde olan ama yayınlanmamış bazı kitapları da var. Örneğin Elemli Günlerim diye bir kitabı var, hiç bilmiyorduk: İzmir Suikastından tekrar milletvekili seçildiği 1938 sonuna kadar olan dönemi kapsayan hatıraları.

Taha Akyol, Kayıp Tarihimiz, sf.120

Naçizane tavsiyem: İstiklal Harbimizin Esasları 1-2 cilt, Hayatım, Çocuk Davamız 1-2, İttihat ve Terakki Cemiyeti (1896-1909) kitaplarının, Emre Yayınları'ndan (Basım yılı:1995) okunmasıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.