20 Aralık 2013

"Osmanlı emperyalist değildi"


Osmanlı Devleti, "geniş bir alana yayılma ve farklı grupları bünyesinde toplama" anlamında emperyal bir devletti; yani bir imparatorluktu.Ancak emperyalist bir devlet değildi. Zaten emperyalist kavramı, Batı sömürgeciliğinin ilerlemiş aşamalarında ortaya çıkmış bir kavramdır. İmparatorluk kavramı köken itibariyle eskidir fakat emperyalizm kavramı modern bir kavramdır.

Emperyalizm sömürgecilik anlamında kullanılmaktadır. Emperyalizm 20.asrın başında Lenin tarafından geliştirilmiştir. Lenin emperyalizmi "kapitalizmin en ileri aşaması" olarak tanımlamıştı. Osmanlı kapitalist olmadığı için emperyalist de değildi. Zaten Osmanlı Devletinin sınırları içinde sömürülecek bir şey de yoktu. Osmanlı fethettiği yerlerden bir şeyler almak bir yana fethettiği yerlere bir şeyler katardı. Bundan mütevellit Osmanlı'nın emperyalist olduğuna dair iddia, Osmanlı düşmanları tarafından, sonradan uydurulmuş bir iftiradır. Osmanlı ilerlemesinin nedeni sömürgecilik değil ila-yı kelimetullahdır. Osmanlı, Allah'ın dinini yaymak için fetihler yapmışlardır; kuru kavga ve cihangirlik namına değil...

Osmanlı Devleti yıkıldıktan sonra Ortadoğu, Kafkaslar ve Balkanlardaki etnik unsurlar kendi dilleri ve dinlerini muhafaza etmiş olarak kendi ulus devletlerini kurdular. Osmanlı onları sömürmüş olsaydı, Türkçe konuşmaları ve Müslüman olmaları gerekiyordu. Halbuki tüm farklı unsurlar kendi kültürlerini Osmanlı döneminde korudukları için Osmanlı sonrasında da kendi ulus devletlerini kurabilmişlerdir.

Cemal Fedayi, İmparatorluk Nasıl Yıkıldı, Kadim Yayınları, sf. 12-14.

1 yorum:

  1. Tabii ki de emperyalist değildi. Bu makalede emperyalizme karşı olduğunu anlatmıştır. Teşekkürler.

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.