13 Ocak 2014

İğneli fıçı


Hristiyanlar, Hazret-i İsa'ya karşı tavırları sebebiyle öteden beri Yahudilere fevkalade düşmandır. Her yerde başlarına gelen belaların temelinde de bu yatar. Hatta Hristiyanlar Yahudilerin fısıh bayramında yedikleri hamursuz ekmeğine Hristiyan çocuklarının kanlarını almak için iğneli fıçılara attığından şikayet ederdi. Halbuki Yahudi şeriatinde eti yenen hayvanların kanı bile haramdır. Hatta dindar Yahudiler eti yedi kez yıkamadan yemez. Osmanlı hükumet makamlarına verilen pek çok dilekçede bu iğneli fıçı hikayeleri yer alır. 1840 yılında patlak veren Şam katliamının ardında da bu hadise yatar. Tarih boyunca bu kadar sıkıntı çeken bir milletin, başkalarına aynı eziyetleri fazlasıyla reva görmesine şaşılır.

Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, Ama Hangi Osmanlı?
(Timaş Yayınları, Şubat 2013, İstanbul, sf. 244)

1 yorum:

  1. Çocukken babaannem seni kaçırıp iğneli fıçıya atarlar akşam eve geç kalma derdi. Şimdi 30 yaşındayım bir den bu iğneli fıçı olayı aklıma geldi. Ne hayal kurarmış bizimkisi dedim. Meğer bir bildiği varmış

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.