10 Şubat 2014

Tatil Kılığına Girmiş


Her yerde sömestr tatilinin bittiğinden bahsediliyor. “Okullar tatile girdi yollar boşaldı” diyenlere de çokça rastlamışsınızdır. Okul kelimesinin saçmasapanlığından bahsetmek malumu ilam kabilinden olur fakat “tatile girmek” terkibini gözüme kestirdim. Böyle bir ifade olabilir mi?

Bugün tatil yapmak, tatile girmek, tatile çıkmak şeklinde kullanılan ifadelerin hepsi yanlıştır. Zira tatile uğrayan şey her daim münfaildir. İradi bir tatil Türkçede yok. Mesela vapur bozulur, seferler tatil edilir. İstanbul İngilizler tarafından işgal edilir, Meclis-i Mebusan tatil edilir; bir gazete kağıtsızlıktan neşriyatını tatil eder, tribünde kavga çıkar hakem maçı tatil eder. Patron lokavt ilan eder fabrika tatil olur. Tatil böyle bir şeydir. Mesela vapur seferleri tatile girdi yahut maç tatile girdi diyebiliyor musunuz? Bugünkü manada okulların yazın tatil edilmesinin de aslı böyledir. Eskiden bu “mekteb tatili” olarak anılırdı. ve derslerin tatili manasında mektep tatili denirdi. Yani dersler senenin en sıcak iki ayı olan Temmuz ve Ağustos'ta tatil edilirdi. Yani okulların tatile girmesi diye bir şey yok. 1929 yılından beri Arapça derslerinin tatil edilmesi dolayısıyla mekteplerin külliyen muattal olması diye bir şey var.

Gökhan Göbel
Tamamını okumak için: www.istiklalmarsidernegi.org.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.