10 Şubat 2014

Vefatının sene-i devriyesinde II. Abdülhamid'de yanılanlar


10 Şubat 1918
Vefatının sene-i devriyesinde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Enver Paşa:
Enver Paşa, Beylerbeyi Sarayı'ında hapis olan Sultan Abdülhamid'i ziyaretten dönerken Talat Paşa'ya ağlayarak şu itirafta bulunur; "Başımıza ne geldiyse bu adama yaptıklarımızdan geldi ve daha ne gelecekse o yüzden gelecek". Paşa bütün eylemlerimin hesabını vermeye hazırım. Biz Turan yapmak istedik, viran olduk. Bizim asıl mesuliyetimiz Sultan Hamid'i anlamamak ve Siyonizme alet olmaklığımızdır. Acıdır, fakat hakikat budur!

Şeyhülislam Mustafa Sabri Efendi:
''Sultan Abdülhamid Han'ın hal edilmesi kararını destekledim. Ancak, 6 ay sonra anladım ki Abdülhamid'in siyasetteki ağırlığı bütün meclise denk hatta meclisten fazla idi.''

Rıza Tevfik Bölükbaşı:
''Meşrutiyet'in ilanından beri maarifimiz ilerleyeceğine bilakis geriledi. Şimdi Sultan Abdülhamid'in o beğenmediğimiz maarif seviyesine yerişmek için hiç olmazsa on sene çalışmamız lazım.

H.Nihal Atsız:
Sultan Abdülhamid, kızıl değil "Gök Sultan"dır.

N.Nazif Tepedenlioğlu:
"Sultan Abdülhamid'in saltanat devrini bir 'Kızıl Sultan istibdâdı' diye özetleyenler, eğer gaflete boğulmuş safdiller değillerse mutlaka yabancı hırslara satılmış vatan hâinleridir."

Lütfi Simavi:
"Eğer saltanatta kalsa idi, İtalya Trablusgarb'a giremezdi ve bu meseleyi sulh yoluyla hallederdi. Balkan muhârebesinin önüne geçer ve bu milleti delicesine Birinci Dünya Harbi'ne sokmazdı."

Kaynaklar:Sultan Abdülhamid Han Hakkında Meşhurların İtirafları, Çamlıca Basım
Sultan İkinci Abdülhamid Han, Hazırlayan İbrahim Akkurt


Ya Rabbi-i zü'lcelal-ü eya Halike'i beşer,
Senden gelür bu aleme madam hay ü beşer,
Sultan Hamid-i adile takdir-i hayr kıl,
Sultan Hamid'e malik ü memlûk olan bu halk,
Hiçbir zamanda behyemez reh-ber-i diğer.
Abdülhak Hamid Tarhan

Sultan Abdülhamid Han'ı anlamak, bugünkü Türkiye'yi anlamak olacaktır....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.