03 Nisan 2014

Cemil Meriç'in doğduğu ev müzeye dönüştürüldü - 2


1916 yılında Reyhanlı ilçemizde doğan, Türk düşünce hayatında silinmez izler bırakan yazar, şair Üstad Cemil Meriç’in doğduğu ev müzeye dönüştürüldü.

Kesme taş kaplama ve yığma yapım tekniği ile yapılmış, toplam 320 metrekare alana sahip iki katlı ve 7 odalı tarihi yapı müze olarak ülkemizin dört bir yanından gençlerimizin, öğrencilerimizin, aydınlarımızın yanı sıra yurtdışından da ziyaretçilerin büyük ilgisini çekecek. Cemil Meriç Müzesi; asil yapısı, sohbet ve okuma odaları ile ziyaretçilere buluşma, dinlenme ve okuma olanağı sunarken, portakal çiçeği kokulu yemyeşil bahçesinde ise konuklara çaylarını yudumlarken hoşça vakit geçirme imkânı da sağlayacak.

Mimari dokusuna bağlı kalınarak aslına uygun şekilde restore edilen Üstad Cemil Meriç’in evinin bir katı tamamen O’nun ve ailesinin kronolojik hayat hikayesinin ve eserlerinin yer aldığı bir alan olarak tasarlandı. Burayı ziyaret edecek olan konuklarımız, Meriç’in evinde kendi coğrafyamızda son 150 yılda yaşananlara sadece gözleri ile değil yürekleri ile de şahit olacaklar. Burada yapılacak sunumlar, üç boyutlu film gösterimleri teknolojinin de imkânları kullanılarak Cemil Meriç’in şahsında Anadolu coğrafyasının son 150 yıllık macerası izleyicilerle buluşturularak çok etkileyici bir yöntemle verilecek. Işık, ses ve görsel efektlerle kişi kendini zaman içinde bir yolculukta bulacak.

28 Mart 2014 Cuma günü Cemil Meriç Müzesi’nde incelemelerde bulunan Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, restorasyon çalışmalarının yanı sıra tefriş ve tanzimi de tamamlanan müzenin Nisan 2014’de hizmete girmesinin planlandığını söyledi.

Cemil Meriç’in, hem yaşadığı döneme, hem öncesine, hem de geleceğe ışık tutan gerçek bir aydın olduğunu ifade eden Lekesiz, evinin de, çağını yansıtan bir ayna gibi tasarlandığını ve O’nun hayatını çok yönlü anlatan içeriklerle düzenlendiğini ifade ederek, “Bu müze ile beraber, Cemil Meriç’in görmeyen gözlerine nispet, yüreğinden yansıyan ışıkla gönüllerde yeni bir tarih ve millet bilinci oluşturulacak.” diye konuştu.

Vali Lekesiz, Cemil Meriç Müzesi’nin ilimize ve ilçemize kazandırılmasında emeği geçen İl Özel İdaresi’ne, İlçe Kaymakamlığına, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Reyhanlı Belediye Başkanlığı’na ve Üstad Cemil Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç’e teşekkür etti.

İncelemelerde Vali Lekesiz’e, Reyhanlı Kaymakamı Dr. Yusuf Güler, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt ve Hatay İl Milli Eğitim Müdür Vekili Halil Sanlı eşlik etti.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Kaynak: T.C Hatay Valiliği

1 yorum:

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.