06 Mayıs 2014

Ok atmak, okçuluk, atıcılık

Ebu Hureyre’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Ok atmayı öğreniniz ve ondan yüz çevirmeyiniz, zira iki hedef arasındaki mesafe, cennet bahçelerinden büyük bir bahçedir.

Abdurrahman bin Avf’dan rivayet edilen hadis-i şerif: “Kim oku atışı ile öğrenir, sonra onu bırakırsa bizden değildir.

İbni Ömer’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Ok atarak kişinin eğlenmesi, ne güzeldir. Kim atıcılığı öğrendikten sonra bırakırsa küfran-ı nimet etmiş olur.

Ebu Hureyre’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Ok atmak İslam’ın meziyetlerinden bir meziyettir.

Ebud-derda’dan rivayet olunan hadis-i şerif: “Nişan yeri ile hedef arasındaki mesafeyi yürüyen her kimseye, her adımı için bir hasene (sevap) vardır."

Kaab ibni Mürre’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Atınız: Allah yolunda oku düşmana ulaşan kimsenin derecesini Allah Cennette yükseltir.

Enes Radiyallahu Anh’dan rivayet olunan hadis-i şerif: “Allah yolunda ok atan kimse hedefe vasıl olsun veya olmasın İsmail (a.s.) evladından dört kişiyi azad etmişçesine sevap kazanır.

Sa’d İbni Ebi Vakkas’tan rivayet olunan hadis-i şerif: (Uhut Savaşı’nda Hz. Peygamber oklarını Sa’d İbni Ebi Vakkas’a verip:) “Allah’ım Sa’d’ın atışını düşmana isabet ettir ve duasını kabul eyle.” diye dua etmiştir.

Ebu Hammad’dan rivayet olunan bir hadis-i şerif: “Allah Teala bir ok yüzünden üç kimseyi cennetlik eder: Allah rızası için ok yapan, Allah yolunda onu kullanan ve atan, ok vermek suretiyle yardım eden. Atıcılık ve binicilik öğreniniz. Binicilik öğrenmenizden ziyade atıcılık öğrenmeniz benim hoşuma gider. Bir kimse, bir nimet olan atıcılığı öğrenir de onu hiçe sayarak bırakırsa, o, nimeti elden kaçırmış veyahut nankörlük etmiş olur.

Ebu Rafi’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Bizim hakkımız gibi çocukların da bizde hakları vardır, ki o hak, ona yazı yazmakla ok atmayı öğretmek ve helal miras bırakmaktır.

Cabir’den rivayet olunan hadis-i şerif: “Çocuklarınıza ok atmayı öğretiniz.

Ukbetübnü Âmin’den rivayet olunan bir diğer hadis-i şerif: “Yakında sizler birtakım yerleri fethedeceksiniz. Allah, onların şerrini sizden def eder, sizlerden biriniz okları ile eğlenmekten (oynamaktan) aciz olmasın ki, onu öğrenesiniz.

Sıkıntısı olan kişi ok ve yay edinse sıkıntısı zail olur.

Ok atmak nafile ibadetten daha hayırlıdır.

Kaynak: Hâtır Hutûr Havâtır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.