13 Haziran 2014

Fahrettin Paşa tarihi eser kaçakçısı mıydı?

Türk bayrağı 1916 Hıristiyan yılına kadar Mekke kalesinde dalgalanıyordu. Cihan Savaşı’nda Türkler o bayrağın ebediyen yerinde kalması için ne yapabileceklerse yapmak için seferber olmuşlardı. O bayrağın ebediyen yerinde kalması için seferber olmağı vazife bilenler sadece Türklerdi ve bu muvazzaflar olanca Türklüklerini o bayrağın ebediyen yerinde kalmasından alıyorlardı. Peki, al sancağı Mekke kalesinden indirenler kimlerdi? Din yalnızca Allah’ın oluncaya kadar atının dizginini bırakmayanlar mı? Değil, milyonlarca kere değil. Medine’de yaptığını Anadolu’da yapmasın diye Fahrettin Paşa’yı “Millî Mücadele” tesmiye ettikleri tezgaha yanaştırmadılar. Kabil’e sefir tayin ettiler.

Ne yapmıştı Fahrettin Paşa Medine’de? Askerlerinin birer küçük Muhammed olduğunu tespit etmişti. “Mehmetçik” ifadesi Medine Müdafaasının hatırasıdır. 1917’den sonra “Mehmetçik” sözü erat için kullanılır oldu, zabitan için değil. Ümmet-i Muhammed’in başına ne geldiğini Fahrettin Paşa biliyordu. Bu bilgisi ona adı “kutsal emanetler” diye geçen eşyayı İstanbul’a, paha biçilemez Türk şehrine nakletme yükü yükledi. Günümüzde Müslüman kisvesiyle ortalıkta dolaşanlara sorulsa bu tutuma “tarihi eser kaçakçılığı” yaftası yapıştıracakları besbelli. Besbelli olan hiç birinin Türk İstanbul tamlamasına anlam veremeyişleridir. İstanbul haricinde nerede kâfir tasallutundan korunabilirdi Medine’de muhafaza edilemeyen? Söğüt, Bursa, Edirne Osmanlı sülâlesine payitahtlık etti. İstanbul ise üstünlüğünü dünyanın gözüne sokan Türklerindi.

İsmet Özel, 14 Haziran 2014
Tamamını okumak için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.