24 Haziran 2014

Mustafa Kutlu'dan yeni kitap: Vatan Yahut İnternet


Mustafa Kutlu bu kez bir denemeyle selamlıyor bizleri. Modernizmle hesaplaşmaya devam ediyor tıpkı köşe yazılarında olduğu gibi. Üstelik yaz mevsiminde. O yazarken terlemiştir şüphesiz, okuyucu da terlemeli ve canı sıkılmalı bu cıvık cıvık AVM ve gökdelenler arasında, sıkışmalı ciğeri ki daima temizi arasın...

İnsanoğlu toprağı terk ederek etrafını aletlerle çevirip bir ‘sanal dünya’ kurdu. Burada sıkılıp duruyor. İki serap görüyor: hız ve haz. Bunlar nefsin oyunlarıdır. Ele geçtiklerinde yok olurlar. Sıkıntı devam eder. 

İnsanlar kendilerini elli bin çeşit ürün bulunduran AVM’lere teslim etmeseler, tüketim kültürünün kelepçelerinden kurtulabilseler, çiçekleri ve böcekleri yeniden görebilseler; bir keçi yavrusunun bakışlarını, süt kokusunu, böğürtlen reçelini hiçbir şeye değişmeyecekler ama sarhoşluktan ayılamıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.