21 Temmuz 2014

Hayati İnanç'tan beklenen kitap: Can Veren Pervaneler

Hayati İnanç'ın beklenen kitabı "Can Veren Pervaneler", Babıali Kültür Yayıncılık etiketiyle nihayet okuyucuyla buluşuyor. Tanıtım yazısı şöyle:

Divan Edebiyatı, geçmiş kültürümüzün eşsiz ve engin hazinelerinden biridir. Divan edebiyatını anlarsak kültürümüzü, neler kaybettiğimizi ve neleri kazanabileceğimizi çok daha iyi anlarız. İşte bu eser bu konuda tam bir rehber. "Can Veren Pervaneler" unutulmaya yüz tutmuş muhteşem mirasımız Divan Edebiyatını küllerinden yeniden doğurmaya namzet ve okuyan herkese can verecek bir eser…

Bir sebeple o kadar iltifat ettiği şair Bâkî'ye öfkelenen Kanuni merhum, şiir kudretini konuşturarak onu memleketine sürgün yönünde ferman ısdâr eder: Tabii biri şairlerin sultanı biri de Osmanlı Sultanı fakat ikisi de gönüllerin sultanı olunca ortaya aşağıdaki şaheserler çıkmış:

"Baki bed / Azm-i bülend / Bursaya red / Nefy-i ebed"
(Bâkî kötü adam; yüksek kararım odur ki -memleketi olan- Bursaya gönderilsin,
bir daha da gözüm görmesin.)


Bu müstesna edebiyat için yine kendi kaleminden netice-i kelâm:
"Geçmiş zaman olur ki hayâli cihân değer."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.