14 Temmuz 2014

Neyin farkındayız?


Dünya Kupası hokkabazlığı bitti. Evet hokkabazlığı. Nostalji edebiyatı yapmak istemem ama futbolun da bir tadı vardı, kalmadı. Hayatımda izlediğim en tatsız Dünya Kupası'ydı. Bunun sebebi her yerinden modernizm fışkırması, akan paralar, uzayan maçlar ve elbette genişleyen gelirler, masallar, hikâyeler... Dünya Kupası boyunca da İsrail, Filistin'e karşı bir süredir sahip olduğu sessizliğini (!) bozdu. İftarda bomba, sahurda bomba. Acımasızca öldürüyorlar, kana doymuyorlar. İsrail vatandaşları da "karşı kıyı"dan olanı biteni izliyor, gülüyor, keyifleniyor. Peki bizde durumlar nasıl?


Bizim Müslümanlar dua etmekten daha ötesine zahmet etmedikleri sürece ne Filistin, ne Suriye, ne de Bosna bir yere varamayacak. Belirli günlerde Aliya ve Gazze fotoğrafları paylaşıp geçiyoruz. Biraz konsolosluk ziyareti biraz ağlak edebiyat. Çözüm buysa, komedi. Müslüman tek başına eylemcidir. Bıkkın, yılgın, sünepe olamaz. Müslüman dediğin hep uyanık ve akıllı olur. Hüzünlü de olur ama ağlak asla. Gerek siyasi, gerek görsel, gerek askeri olarak seyretmeye icbar edildiğimiz şeylerin farkında mıyız? Buradan başlasak bile yeter.

Yağız Gönüler
twitter.com/YagizGonuler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.