05 Temmuz 2014

Ramazan ayı Müslümana orucun farz olduğunu hatırlamaksızın ve hatırlatmaksızın geçiyor


İnsan kılınmanın namazla mukayyet olduğu hatırlanmalı idi ki, bizleri İslâm’dan uzak tutma manevralarını kolaylaştırmak için hümanist bahaneler uydurma gayretkeşliğinin önü alınabilsin.

Biz Türkler tâat kılar gibi namaz kılar, sözümüzü tutar gibi orucumuzu tutarız. Biz nasıl tâat kılıyorsak, tâatın da bizi kıldığı apaçık bellidir ve anlam bakımından bizim tâat kılmamızla tâatın bizi kılması aynı istikameti gösterir; ama aynı mütekabiliyet, ne “söz” ve “tutmak” ne de “oruç” ve “tutmak” ilişkisi bakımından geçerlidir. Bizim sözümüzü tutmamız bizi olumlu bir duruma sokar. Gel gelelim, sözümüz bizi tutuyor dediğimizde istemediğimiz bir durumun haberini vermiş oluruz. Sözlük elli dokuz anlamda tutmaktan bahsediyor. Bunların hangisiyle tutacak oruç insanı? Nerede insanları vapurun tutması gibi, insanları orucun tutması bahse konu oluyorsa, orada kulak verilecek söz etmekten imtina ediliyor demektir.

Nerede o eski ramazanlar” mankafalığını devam ettiremiyorlar. Ramazan orucunun farz olduğunu hatırlatmayı da gözleri yemiyor. Çünkü buradan üzerimize farz olan başka hususlara geçileceği korkusunu içlerinden atamıyorlar. Neden? 

İsmet Özel, 5 Ekim 2006
Kaynakİstiklâl Marşı Derneği


Beş vakit namaz da mânâ itibariyle Ramazan orucu gibidir. Namaz “bazı” Müslümanları değil, bütün Müslümanları bağlar. Müslümana farz olan, vakit girince safların düzgün, dümdüz, sımsıkı, sağlam tutulduğu bir “hâl” olan namaz haline girmektir. Namaz ihmal edilemeyecek bir farkındalıktır. Çünkü kıyamet iki namaz vakti arasında da kopabilir. Bu ihtimal sebebiyle, her namaz vakti her mü’min için ter ü taze, dipdiri, mevcudiyetinin fâş edilmesi bakımından da son derecede müessirdir. Biz Türkler ne zaman Hakk’ın divanına durduysak, bu yaptığımız aynı zamanda küfre karşı, kâfirlere karşı duruşumuzun da bir göstergesidir. Kıyam sağlam bir duruşu gerektirir. Namazın terki Türk ordusuna ihanetin delili olur. Ordu-millet fikrinin tecelli ettiği ayın adı Ramazan’dır.

İsmet Özel, Bir Yıl İçinde Kıyamet Kopmazsa, 06 Ağustos 2011
Kaynakİstiklâl Marşı Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.