05 Temmuz 2014

Sultan 2. Abdülhamid Devri
Harita ve Planlarında İstanbul


100 yılın projesi Marmaray'a ait ilk çizgiler, Osmanlı İmparatorluğu'nun Balkanlara uzanan toprakları ve 19-20. yüzyıllar arası İstanbul'da hayata geçirilmek istenen projeler, ''Sultan 2. Abdülhamid Devri Harita ve Planlarında İstanbul'' kitabında bir araya geldi.94 harita ve 56 planın yer aldığı kitap da Osmanlı dönemine ait bilgiler sunuyor.

Kitap, Sultan 2. Abdülhamid Han'ın koleksiyonunda bulunan 200 yıllık 94 harita ve 56 planı gün yüzüne çıkardı. Nadir Eserler Uzmanı İrfan Dağdelen, "İstanbul’un yeniden bir dönüşümünü görüyoruz yeni büyük kamusal binalar yeni fuar alanları tüp geçit projeleri... İstanbul Osmanlı payitahtı olarak artık Paris’le Londra’yla yarışabilir diyor ve o şehirlerin vizyonuna uygun bir yer tasarlamak istiyor bu projelerde onları görüyoruz" diye konuştu.


Kitaptaki en eski harita 1806-1807, en yenisi ise 1902 yılına ait. Haritaların yer ve konularına bakıldığında ulaşım yolları, meşhur mahalleler ve stratejik yerler de tespit edilebiliyor. Böylece askeri yönden ihtiyaç halinde nerede ve ne tür tedbirler alınacağı kolaylıkla belirlenebiliyor.


İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür AŞ tarafından hazırlanan Sultan 2. Abdülhamid Devri Harita ve Planlarında İstanbul, kitabında Edirne, İstanbul ve Selanik vilayetlerinin görüldüğü Avrupa, Anadolu ve Avrupa yakasını kapsayan İstanbul boğazı haritaları da var.


Kaynak: Dunyabizim.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.