13 Kasım 2014

Cemaat var cami yok kilise var cemaat yok

Muğla’nın Bodrum İlçesi Turgutreis Beldesi’ne bağlı Kadı Kalesi Köyü’ndeki 400 yıllık kilisenin restorasyon çalışmasında sona gelindi. Turgutreis Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Dinçberk, "Bu kilisenin ve Kadı Kalesi'nin restore edilerek kültür turizmine kazandırılması çok önemli" dedi

Balkanlar’da camiler bar, sergi salonu gibi çirkin emellerle tahrip edilirken İstanbul’da boş kiliseler koruma altında...

Cemaat var cami yok kilise var cemaat yok

Selanik’te 90 yıl sonra ilk namazın kılınması tamamen göz boyama. 1923 yılından beri ibadete kapalı olan ve halen sergi salonu olarak kullanılan Yeni Cami’de geçtiğimiz günlerde bir kereye mahsus olmak üzere ibadete izin verilmişti. 500 bin Müslüman’ın yaşadığı Atina’da ibadete açık cami yok. Sadece İstanbul’da ise korunaklı halde 85 kilise var. Bu kiliselerin bir çoğunun ise cemaati yok.

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu, Gümülcine Medrese-i Hayriye öğrencilerinin, 1923 yılından bu yana ibadete kapalı olan ve halen sergi salonu olarak kullanılan Yeni Cami’de namaz kılmalarının sevindirici bir olay olduğunu söyledi. Çolakoğlu, yaptığı açıklamada, 90 yıl aradan sonra söz konusu camide namaz kılınmasının, Balkanlar’da sevinçle karşılandığını belirterek, bu olayın kamuoyunda "Osmanlı camisi açıldı" gibi bir intiba bıraktığını kaydetti. Camide, Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris’in izniyle bir kereye mahsus olmak üzere namaz kılınmasına izin verildiğini vurgulayan Çolakoğlu, camiler konusunda Yunanistan’ın sicilinin iyi olmadığını söyledi. Çolakoğlu, Atina’da 500 bin civarında Müslüman’ın yaşadığını dile getirerek, bu kişilerin ibadet edecekleri camilerinin bulunmadığına dikkati çekti.

Yeni Cami, Selanik. İtalyan mimar Vitiliano Poselli'nin eseri olan Yeni Cami, 1900-1903 yılları arasında inşa edildi. 1925 yılında müzeye çevrilen cami, geçtiğimiz yıl Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris'in onayıyla Müslümanların ibadetine açılmış fakat cemaat olmaması nedeniyle yeniden kapatılmıştı.
“Selanik’te Osmanlı’dan kalan 2 cami de kapalı”

Aynı şeyin Selanik için de geçerli olduğunu anlatan Çolakoğlu, şunları kaydetti: "Selanik’te 3 bin 500 civarında Türk nüfus var. Sonradan yerleşmiş, iş sebebiyle buraya gelmişler ama onların ibadetlerini yapabilecekleri bir camileri yok. Var olan bir derneklerinin çatısı altında, küçük bir mescitleri var. Vakit, cuma ve bayram namazlarını burada kılıyorlar. Mesela İstanbul’da 85’e yakın kilise var, bir çoğunun cemaati yok ama biz bu kiliseleri cemaati olmadığı halde korunuyor. ‘Senin cemaatin kalmadı, haydi kapatalım’ diye bir şey demiyor ama Atina ve Selanik’e geldiğimiz zaman, burada cemaat var, camisi yok."

Selanik’te Osmanlı döneminden kalan 2 caminin kapalı olduğuna vurgu yapan Çolakoğlu, Hamzabey Camisi’nin galeri olarak kullanıldığını bildirdi. Atina’nın, Avrupa’da camisi olmayan tek başkent olduğunu belirten Çolakoğlu, "Olay sadece cami değil. Cemaat olması lazım, minareden ezan okunması lazım. Bu konularda bilinçli olarak katı davranıyorlar" dedi. Çolakoğlu, Makedonya, Bosna Hersek, Kosova, Hırvatistan gibi Balkan ülkelerinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) çok rahat çalışmalar yapabildiğini anlatarak, "Maalesef bu, Yunanistan, Selanik ve Batı Trakya’da geçerli değil" ifadesini kullandı.

“Cami, bar olarak kullanılıyor’’ iddiası

Yunanistan’daki sıkıntıların, bazı Balkan ülkelerinde de yaşandığını belirten Çolakoğlu, şöyle konuştu: "Selanik’te yıllar sonra namaz kılınması sevindirici bir durum ancak Balkanlar’da çok sayıda cami, kapalı ya da başka amaçla kullanılıyor. Bulgaristan Filibe’de 3 camimiz var. Biri içinde hünkar mahfili olan Hüdavendigar Camii’dir Balkanlar’da bu tür cami pek yoktur. İkincisi ise Meriç Nehri kıyısında bulunan İmaret Camii. Burada Taşköprü isminde küçük bir cami daha var. Bir ay kadar önce gittim, fotoğraflarını çektim. Şu an o cami bar olarak kullanılıyor. Temsilciliklerimiz, geri alınması konusunda çalışıyor. O camiye namaz kılmak için değil ancak bar müşterisi olarak girersiniz." Çolakoğlu, Bulgaristan’ın Deliorman bölgesinde Razgrat’da Pargalı olarak bilinen İbrahim Paşa Camii’nin 1970’e kadar, külliyesiyle açık olduğunu belirterek, burada kent meydanı yapılması için cami etrafının yıkıldığını anlattı. Bu caminin de şu anda kapalı olduğunu vurgulayan Çolakoğlu, “O camiyle ilgili TİKA bir anlaşma yaptı, restorasyon için tüm projeler hazır olmasına rağmen, Bulgaristan Kültür Bakanlığı’ndan kaynaklanan sorun nedeniyle işe başlanamadı’’ şeklinde konuştu.

Millî Gazete, 06 Nisan 2013

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.