19 Kasım 2014

Türkiye niçin vatan sorusu kimsenin zihnini meşgul etmiyor

19. yüzyıl sonlarında Mekke'den bir fotoğraf.
Arkada Ecyad kalesi ve üzerinde dalgalanan Türk bayrağı
Bugün insanlar Kobani ve Musul hakkında laf edip duruyorlar ama hiçbirisi Kobani'nin -aslında Arap Pınarı orası- 1919'da önce İngiliz, sonra Fransız işgaline uğradığını ve aslında oranın Misak-ı Milli dahilinde bir yer olduğunu söylemiyor. 2003'te ABD Irak'ı işgal edince bunun en azından Musul dolayısıyla bile olsa aslında Türkiye'nin işgali manasına geldiğini İsmet Özel'den başka bir Allah'ın kulu dillendirmedi.

Türkiye niçin vatan sorusu kimsenin zihnini meşgul etmiyor. Biz 1916'da Mekke ve 1919'da Medine'yi terk etmek zorunda kaldığımızda bir vatanımızın olması için dua ettik ve Allah bize bir İstiklâl Marşı ve İstiklâl harbi nasip etti. Akabinde Türkiye diye bir vatanımız oldu. Geride kalan Türk toprakları Ortadoğu adıyla beynelmilel şekavet şebekesinin eline geçmişti. 1918'de Haçlı komutanı Allenby'nin Selahaddin Eyyubi'nin mezarına ayağıyla vurup "Yine geldik Selahattin" demesini ve Medine Müdafii Fahrettin Paşa'nın bugün kutsal emanetler diye bildiğimiz eşyaları İstanbul'a nakletmesinin manasını anlamak Türk olmayanların harcı değil. 

Gökhan Göbel, "Beynelmilel Şekavet"
(Çelimli Çalım, sayı 5'ten)

2 yorum:

 1. Okullarda "tarih" dersi olarak okutulan konular o kadar kısıtlı ve sığ bir bakış açısına sahip ki... Çok yazık.
  Bu tür bilgileri öğrenebilmek için özel ilgi alanları arasında yer vermek gerekiyor tarihe. Kendi çabanızla, hangisinin doğruya en yakın olduğunu kestirmenin güç olduğu pek çok kaynağı tarayıp o şekilde bilgi sahibi olabiliyor insan.
  Tarihi sevdirerek değil, hep ezberleterek öğretmediler mi bize?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet Beyza hanım size katılıyorum sürekli bir ezber söz konusu..ve hiçbir zaman neden kaybettiğimizi sorgulatmadılar bize, tarih kitaplarına baktığımızda hep kazandık..halbuki kaybettiğimiz savaşları sorgulasaydık yada yeni nesile sorgulatma imkanımız olsaydı başarı oranının artaçağını düşünüyorum..

   Sil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.