23 Aralık 2014

İsmet Özel'den: "Şiirle alâkamız insanlığımız kadardır."

Türk terbiyesi almamış olanlar şairlerin eserlerini dünyevî hedefler önünde birer engel görür. Gayri-Türk ve anti-Türk terbiyesizler hayatta kalma endişesi güttükleri numarası yaparak her şeyden önce nazariyatın gerekli olduğunu alıkları kabule zorlar. Türk onlara terbiyesizliğin lüzumu yok diyerek cevap verir. Lüzumluluk insan zihni adını verdiğimiz şeyin şiirle hangi kazancı elde ettiği seviyesine vasıl oluşta yatar. Her milletten insan (fizikî veya içtimaî) her çeşitten nazarî fikriyat vasıtasıyla terbiyesizliğin bilgiye zarar vermediği inancıyla yaşanılan bir yere taşınılabilir. Değer yargılarının üzerinde bir gerçeklik ürettiği iddiasıyla nazariyat helâli haram, haramı helâl gösterme sihirbazlığına taliptir. Netice itibariyle nazariyatın bize öğrettiği faizin, zinanın, hırsızlığın mubah olduğundan başka bir şey olamaz, olmamıştır. Nazarî fikriyat edeple yoğrulmuş bir şahsiyete ihtiyaç duymaksızın serpilir. Oysa şiir kendine mümbit toprak olarak edebi ve terbiyeyi seçmiştir. Bununla birlikte, şiir toprağı diye bilinen zihin sahasının dünyevî hedefler süsü altında kıraç duruma düştüğü de vakidir.

Şiire mahsus terbiyeyi ancak şiir okumakla edinebiliriz. Hangi şiiri? Kısmetimize hangi şiir düştüyse o şiiri… Hangi duamızın kabul olunduğuna bakarak bize neyin nasip olduğunu fark edebiliriz. Şiirle alâkamız insanlığımız kadardır. İnsanlığımız da kendimizi münasebetlerimiz vesilesiyle içine saldığımız ihlâsta gizlenmiştir. Bu sözleri kafa karıştırıcı bulanlar için karışıklığı daha da artıralım: Nasıl İstiklâl Marşı divan şiirine ve Türkiye Cumhuriyeti’ne hiçbir şey borçlu değilse; Yunus Emre de Hoca Ahmet Yesevî’ye ve Osmanlı Devletine hiçbir şey borçlu değildir. Türk şiirinin Türk topraklarına ait olduğunu anladığımız seviyede Türk topraklarının da sadece ve sadece Türk şiiriyle sürülmüş, bellenmiş, ekilmiş, dikilmiş, oraklanmış ve harmanlanmış olduğunun şuuruna ereriz.

İsmet Özel, 22 Aralık 2014
Kaynak: İstiklâl Marşı Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.