21 Ocak 2015

Ateşim var külüm yok, bülbül oldum dilim yok

Muhsin Yazıcıoğlu
(31 Aralık 1954; Şarkışla, Sivas - 25 Mart 2009; Göksun, Kahramanmaraş)
Türk siyasetçi
Yakın zamanlarda Muhsin Yazıcıoğlu alenen katledildi. 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminin mutlak favorisi olan Yazıcıoğlu, seçimlere yetişemedi. Yine ilginçtir, çözüm süreci denen, Türkiye Cumhuriyeti'ne diz çöktüren kumpas, onun ölümünden sonra başlatıldı.

Recep Yazıcıoğlu
(2 Haziran 1948, Köprübaşı, Trabzon - 8 Eylül 2003, Polatlı, Ankara)
Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisi
''Gidemediğimiz yer bizim değildir!'' diyen ve Adnan Kahveci'nin çocukluk arkadaşı olan Yazıcıoğlu; Tokat, Aydın, Erzincan ve Denizli eski valisidir. Süper Vali olarak isimlendirilmiştir. 36 yaşında vali olduğunda Türkiye'nin en genç valisiydi. İddiaya göre Yazıcıoğlu, uranyum çalışmaları sırasında öldürülen mühendislerin faillerinin dosyaları ile birlikte bakanlığa (Ankara'ya) giderken faili meçhul bir kazada ölür.

Adnan Kahveci
(20 Şubat 1949, Köprübaşı, Trabzon - 5 Şubat, 1993 Gerede)
Elektrik mühendisi profesör, 46, 47. ve 48. Hükumetlerde görev almış siyasetçi, devlet adamı.
Elektrik mühendisi, 46, 47 ve 48. hükumetlerde görev almış bakan ve siyasetçi. Matematik olimpiyadında derecesi olan Kahveci girdiği üniversite sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak rekor kırar ve birinci olur. Şimdilerde üstünde kalitesizlikten dumanı tüten efsane ''Tekel 2000''in de isim ve fikir babasıdır. İlk özel televizyon olan Star1'in ilk sahibi olan oğlu Ahmet Özal'dan vergi istedi diye, Turgut Özal tarafından ağır şekilde eleştirilmiştir. "Bizim bağımsız olmamız için Amerika ve IMF'den kurtulmamız lazım!" dedikten 5 gün sonra 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında otobana ters yoldan girerek trafik kazası geçirdi. Cinayet günü geçeceği yol ve saat önceden bilindiği için trafik levhaları kaza yaptıracak biçimde değiştirilen Adnan Kahveci ve eşi olay anında öldüler, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtuldu ancak bitkisel hayata girdi ve 10 gün sonra öldü.

Mehmet Bedri İncetahtacı
(1960, Gaziantep) - (21 Kasım 1999)
Türk siyasetçi
TBMM 20. ve 21. dönem Gaziantep milletvekilliği yapmıştır. 1990'lı yılların meşhur Susurluk araştırma komisyonunda yer almıştır. Susurluk konusunda, olayın en canlı tartışmalarının yaşandığı günlerde dahi İncetahtacı çok fazla görünmedi. Sürekli araştırıyordu. "Daha işin başındayız, yapılacak çok iş var!" diyen İncetahtacı, araştırmaları neye ve nereye ulaştıysa "Amerika en büyük engeldir bu ülkeye; istediğini başbakan yapar, istediğini cumhurbaşkanı yapar!" dedikten 5 gün sonra şüpheli bir trafik kazasında ölmüştür.

Mustafa Tosun
(Çelimli Çalım, 7. sayı)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.