22 Ocak 2015

Osman Gazi'nin son sözleri


Osman Gazi öldüğünde 68 yaşında idi. Bursa onun ölümünden birkaç gün sonra fethedildi derler, bir rivayete göre de fetih müjdesinin ölüm döşeğinde almıştı. Hastalığında Orhan Bursa önlerinde idi, sür'atle babasının yanına geldi, Osman Gazi'nin ona son sözleri şu oldu:

Beni Bursa'da Kale içindeki Gümüşlü Künbede göm. Devletimizin taht şehri Bursa olacaktır. Seni iyi yetiştirdiğimi zannediyorum, kılıcın son hayat demine kadar elinde olmalıdırAdil ol, devlet adaletle dururUlemaya hürmet et, asker ve mal ile gururlanma, dinimizin şânını koru, tuttuğumuz yol kuru bir kavga yolu değildir.

Bir aşiret beyinin oğlu olarak doğmuştu,oğluna bütün su daları ile Sakarya Irmağının boyunca bir devlet bıraktı.

İngiliz müverrihi Herbert Adams Gibbons onun şahsiyetini belirtmeye çalışırken şunları yazıyor:

''Osman başkalarının yapamadığı şeyleri yapma kabiliyetine sahip bir şahsiyet idi. Öyle bir şahsiyet ki, kılıcı ile denk ve hatta ondan daha üstün olanlar bile maiyetinde seve seve çalıştılar. Orta kıratda adamlar rakipten korkarlar,etraflarına kendilerinden aşağı simaları toplayarak kendi üstünlüklerini meydana çıkarmak isterler. Osman ise büyük adamdı,işinin erbabını hiç tereddüt etmeden  işinde kullandı. Kendisini de başkalarını da inzibat altında tutmasını bildi. Sabırlı ve pişkindi. Kurduğu devlet bir cihan imparatorluğu oldu, o siyasi bina, bâniyi anmak için kâfidir.''

Reşad Ekrem Koçu
Osmanlı Padişahları, Nebioğlu Yayınevi, s.16

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.