17 Ocak 2015

Yahudi misin, Hristiyan mısın, Türk müsün?Soru: Türklüğün özünde siz İslam'ı ve Türklük için hatta siz mesnet olarak İslâm'ı kabul ediyorsunuz, doğru mu? Türk deyince siz...

Cevap: Yani bunu da bütün dünya böyle biliyor ama insanlar Türkiye'de gâvurun ekmeğini yedikleri için gâvurun kılıcını sallıyorlar ve Türk'le İslâm arasında bir fark gözetiyorlar. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir fark gündemde olan bir şey değildir. 19. yüzyılda Avrupa'da Amerika'da yazılan kitaplara bakın insanlar şöyle ifadelere başvururlar, devamlı olarak öyle bir iki şey değildir, şöyle mesela: "İnsan ister Hristiyan, ister Yahudi, isterse Türk olsun"... İslam mislam demez. "Yahudi misin, Hristiyan mısın, Türk müsün?". Yani bugün Mısır'da mesela bizim İstiklal Marşı Derneğimizin mensuplarından birine Mısır'daki bazı entelektüel unsurlar şunu diyorlar derneğimizin üyesi Türk olduğu için: "Size" diyorlar, "Bütün Avrupa'nın Müslüman diye Türk bilmesi şeref olarak yeter!". Yani... Bunu herkes biliyor. Araplar da kendilerinin Arap olduklarını söyledikleri zaman, "Ha, Türk'sün" diyorlar onlara. Avrupalılar Müslüman diye Türk'ten başka bir şey bilmiyor.

İsmet Özel
Tamamı için: İstiklâl Marşı Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.