08 Ocak 2015

Yedi Sekiz Hasan Paşa Saat Kulesi


Çorum ilinin merkezinde yer alan ve şehrin en önemli sembollerinden olan tarihi saat kulesi Sultan II. Abdülhamid’in muhafız birliği komutanı Yedi Sekiz Hasan Paşa’nın Çorumlu hemşehrilerine bir hediyesidir.

Yedi Sekiz Hasan Paşa, 1831 Çorum doğumludur. İstanbul'a asker olarak gitmiş olmasına rağmen paşalığa kadar yükselmiş ve Sultan II.Abdülhamid'in Muhafız Birliği Komutanlığını yaparak onun en güvendiği ikinci adamı olmuştur. Paşa Beşiktaş Karakol komutanı iken semte getirdiği huzur ile adını duyurmuş Çırağan baskını lideri Ali Suavi’yi bir sopa darbesi ile öldürerek baskını sonlandırması ile meşhur olmuştu.

Arka planda Çorum Meydan Camii ve önde Yedi Sekiz Hasan Paşa Saat Kulesi.

Muhammed Faruk Özcan

* Yedi-Sekiz lakabı nereden geliyor diye merak edilebilir: Arap alfabesinde yedi ve sekiz sırasıyla ٧ ٨ böyle yazılır. Haşmetmeab paşam bu iki sayının yazımını karıştırdığı içün öyle anılagelmiş. Hay rahmeti bol olsun, mekânı cennet olsun.

1 yorum:

  1. Yedi-Sekiz lakabı nereden geliyor diye merak edilebilir: Arap alfabesinde yedi ve sekiz sırasıyla ٧ ٨ böyle yazılır. Haşmetmeab paşam bu iki sayının yazımını karıştırdığı içün öyle anılagelmiş. Hay rahmeti bol olsun, mekânı cennet olsun.
    Arkadaşım ben şöyle biliyorum. Lakabı yazımını karıştırdığı için değil, imzası ona benzediği için öyle olmuş..

    YanıtlaSil

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.