03 Şubat 2015

Haydut değil deniz gazisi: Osmanlı Korsanları


Yedikıta dergisi, Osmanlı korsanlarıyla ilgili dikkat çekici bilgilerin yer aldığı önemli bir dosya yayınladı.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi, şubat sayısında korsancılık tarihi ve özellikle de Osmanlı korsanlarının doğru anlaşılması için geniş bir dosyaya yer verdi. “Haydut Değil Deniz Gazisi Osmanlı Korsanları” başlıklı yazıda ezber bozan bilgiler sunuluyor. Dosyada, denizcilik tarihi uzmanı Prof. Dr. İdris Bostan’ın ‘korsan’ kelimesinin yanlış anlaşılması, Osmanlı korsanları, korsanların yaşayışları ile ilgili çarpıcı açıklamalarına; Katip Çelebi’nin kaptan-ı deryaların seçilmesi ile ilgili nasihatlerine yer veriliyor. Dosyada, Araştırmacı-Tarihçi Hüseyin Şen’in, Fas Hükümdarının kütüphanesinin Madrid’e kaçırılışına dair “İspanyol Korsanların Yağmaladığı Sultan Kütüphanesi” yazısı yer alıyor.

Yedikıta’da ayrıca, Kemal Aydın’ın “Osmanlı Mutfağı ve Yemekleri Koruma Altında”, Ömer Faruk Salar’ın “Osmanlı Korsan Kadırgaları”, Osmanlı Arşivi’nden Kasım Hızlı’nın “Ruslardan Kurtuldum Derken Çeklere Esir Düştü”, Araştırmacı-Tarihçi Önder Kaya’nın “Kudüs’ü İşgale Giderken Göksu’da Boğulan Alman İmparatoru”, Araştırmacı-Tarihçi Akif Pamuk’un “Eyüp Oyuncakları Tarih Oldu” ve başlıklı yazıları dikkat çekiyor.

Tecrübe Konuşuyor” bölümünde ise bu ay, iktisat tarihi uzmanı Dr. Mehmet Genç’le yapılan röportaj “Hakikatleri Arayan İnsanlara Çok İhtiyaç Var” başlığıyla sunuluyor.

Yedikıta, şubat sayısıyla birlikte okuyucularına “Preveze Deniz Muharebesi” posteri hediye ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.