06 Şubat 2015

Türk mutfağı kayıt altına alınıyor

1720 şenliklerinde devlet erkanını yemekte tasvir eden minyatür
Osmanlı Mutfağı ve Yemeklerini Araştırma Geliştirme Derneği, Türk mutfağına özgü unutulmuş lezzetleri araştırarak kayıt altına almak ve yaşatmak amacıyla kuruldu. Dernek Başkanı Metin Uçar, "Tarihi kayıtları, evrakları inceleyeceğiz. Binden fazla yemek çeşidi bulunduğunu düşünüyoruz" dedi.

Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi’ne açıklama yapan Osmanlı Mutfağı ve Yemeklerini Araştırma Geliştirme Derneği Başkanı Metin Uçar, Osmanlı mutfağı ve yemekleri üzerine Türkiye'nin ilk ve tek derneğini 2014 yılında kurduklarını söyledi. Derneğin çok değerli profesörler, araştırmacılar, konusunda başarılı, farklı sektörlerden girişimcilerin bir araya gelmesiyle kurulduğunu anlatan Uçar amaçlarını şöyle özetledi:

"Osmanlı ve Türk mutfağının reçetelerini belgelemek, yemek kültürümüzü yaşatmak, Osmanlı sofra kültürünü, sofra adabını, sağlıklı yemeklerini toplumun ilgisine ve beğenisine sunmayı misyon ediniyoruz. Bu sebeple geniş bir araştırma ekibi ile farklı projelere imza atmak istiyoruz. Gerek kitap, gerekse belgesel çalışmamızla projenin amacına ulaşmasını umut ediyoruz."

Osmanlı Mutfağı ve Yemeklerini Araştırma Geliştirme Derneği Başkanı Metin Uçar
"Yemek Reçetelerinin Orijinalliği Önemli"

Yemeklerin mevcut reçetelerinin orijinalliği konusunun da önemli olduğunu anlatan Başkan Uçar, "Bu konudaki kıstaslar saray mutfağının kayıtları, o devrin yazarları, bu topraklardan geçen yabancı seyyahların, Osmanlı ile ticari veya siyasi işleri dolayısıyla irtibat kurmuş yabancı devlet adamlarının notları ve yazdıkları olacaktır. Binden fazla yemek çeşidi olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.

Elde ettikleri belgelerin Osmanlı Mutfağı hakkında önemli ipuçları verdiğini dile getiren Uçar, "Ancak bilgiler dağınık ve farklı eserler içinde yer aldıkları için, bilgi bütünlüğünden maalesef söz edemiyoruz. Dernek olarak bütün bu bilgileri bir araya toplayarak belirli bir yemek kültürü envanteri yapmaya çalışıyoruz" dedi.

Eşraf Osmanlı ve Türk Mutfağında yemekler geleneğe uygun şekilde servis ediliyor
Osmanlı Lezzetleri "Eşraf"ta Tattırılıyor

Dernek olarak en büyük avantajlarının İstanbul Florya’da açılan Eşraf Osmanlı ve Türk Mutfağı olduğunu belirten Metin Uçar, "Eşraf, Osmanlı ve Türk Mutfağı yemek kültürünü yaşatmak adına kuruldu. Geleneksel yöntemlerin yaşatıldığı bir üretim sahasında Osmanlı yemeklerini, Anadolu’nun bilinen sağlıklı tariflerini menüsünde bulundurarak bir anlamda misyonumuza hizmeti etmektedir. Eşraf, derneğimizin belgelediği bütün yemekleri kendi bünyesinde hazırlamakta, tadılması ve tanıtılması için önemli bir görev üstlenmektedir. Bu da derneğimiz için büyük fırsattır." diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.