16 Nisan 2015

İlber Ortaylı ile tarihimizin dünü ve bugünü:
"Suriye ve Mısır - 1"- Vatan kelimesi Türklerin kullandığı bir kelimedir, unutmayın bunu. Çünkü Eski Arapçada vatan demek köy demektir; İngiliz'in "home"u gibi ve gençlik demektir. Yani çocukluğun geçtiği ocak, baba ocağı. Hani diyor ya: "On yıl var ayrıyım kına dağından / baba ocağından yar kucağından."

Ulema güzel Türkçe konuşacak. Şimdi bakıyorum ilahiyat fakülteleri bile Allah korusun yani, öyle Türkçe olmaz. Türkçe bak (Ezan başlar) böyle okuyacaksın ezanı, Allah kabul etsin. Böyle okunur. Öyle vehhabiler gibi ayağına taş düşmüş gibi ezan okunmaz, kusura bakma. Bu imparatorluğu biz bu ezanlarla fethedip götürdük. Bu adamın yüreğine dokunur, öbürü değil. Herifin (Orhan Pamuk) minareden haberi yok. Anlatıyormuş hoca, yani diyormuş talebe sen şimdi bu okunan ezanın burada mı okunduğunu iddia ediyorsun diyormuş. Herif deli gibi yani adam da minarenin evrimini anlatıyormuş bizimki, gitmiş buradan... Bu böyledir, biz seçkin bir milletiz, seçkin bir imparatorluğuz. Bizim işimiz bu, biz bunu yaparız, yani biz askeriz.

- Adi bir pornocu, bir kadının göbeğine, ayet yazıyor. Bunu gösteriyor. Şimdi bunu bu dünyada yapıyorlar ve buna itiraz ettiğin zaman herif diyor ki "Tüh tüh biraz ayıp etmiş" diyor. Ne bir kınama var, ne bir yasaklama var, "Aaa" diyor, "bu hürriyet!" diyor herif. Hürriyet insanların duygularını, hürriyet insanların aidiyetlerini, hürriyet insanların bağlılık ve itikatlarını zedelemek değildir.

- İkinci harpte Yahudilerin toplandığı konsantrasyon kamplarında Nazi subayının birisi, Tevrat rulolarını var ya kutsal şeyler, deridir onlar. Onlardan kendine yelek diktirmiş ayı, iyi mi? Yani giyip çıkıyor oradaki insanların karşısına.

- Biz dini itikatla, dini inançla alay etmeyiz. 

- 16. yüzyılda üç tane büyük imparatorluk vardır. Osmanlı, İran ve Babürler. Bunların üçünün de hanedanı Türktür. Hakimiyet orduları falan da Türktür, ordularında da Türkçe konuşulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.