26 Nisan 2015

Unutturulan medeniyet tasavvuru


Batı'nın İslâm düşüncesine vurduğu en büyük darbe, medeniyetlerin düşünce ile değil amelle kurulduğunu ve ameli yönlendiren gücün de iman olduğunu unutturmasıdır. Bu yüzdendir ki, iki yüz yıla yakın zamandır aydınlarımız hep düşünce plânında teceddüd yapmak ve meselelerimizi çözmekle uğraşmaktadırlar.Bu yüzdendir ki, hayatı amellerin yaptığını, onlara hâkim olabilmek için de imanımızın yenilenmesi, ateşlenmesi gerektiğini söyleyen pek çıkmamıştır.

Hiçbir zaman hatıran çıkarılmamalıdır ki, amelsiz imanla bir medeniyet kurulmaz.Her medeniyet, kendi imanının ameller halinde hayata geçirilmesi ile doğar.Esasen alevlenmiş bir iman, ruh gücünün, o imanın dünya görüşü ile motive olması ve amellerin de tabii olarak o imanla ölçülenmesi ve şekillenmesi demektir.

İman-amel birliğinin dini hükmü ayrı bir konudur.Amelsiz iman, Müslümanları öbür dünyada kurtarabilir; Allah'ın bağışlayacağına herkes güvenebilir.Ancak, bu dünyada haysiyetli bir medeniyetin sahibi yahut mensubu olarak yaşamak isteyenler için, bunu amelleriyle gerçekleştirmekten başka yol yoktur.

Nevzat Kösoğlu, Kitap Şuuru, sf. 158-165

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.