11 Mayıs 2015

Ermeniler ve emperyalizm


Ermeniler zanaatkâr bir kavim. Mamul madde ihracıyla yaşayan emperyalizm, bizim topraklarımızda en büyük düşman olarak Ermenileri gördü. Çünkü Ermeniler, emperyalizmin mamul madde ihracıyla rekabet edebilecek kalitede imalat yapıyorlardı. Soyadlarına bakın, Kürkçüyan’dan Sıvacıyan’a kadar hepsi zanaatlarıyla ilişkilidir...1838 Osmanlı-İngiliz ticaret anlaşması, İngiliz mallarının Osmanlı topraklarına gümrüksüz girmesini sağladı. Bu tarihî bir vakıadır. Çünkü o tarihten itibaren bizim el tezgâhlarımız yok olmaya başladı. Ama Ermeniler gene de direndiler. El tezgâhlarının en kalitelisini onlar işletiyorlardı. Bu topraklardan yok edilinceye kadar Sivas'ın kazası olan Gürün’den İngiltere’ye halı ihraç eden onlardı. Alman ve İngiliz emperyalizmi, Ermenilerin cismen yok edilmesini temin etmek üzere harekete geçti.
(Gerçek Hayat Dergisi, 09.02.2007)

1838'deki ticaret anlaşmasına ve dokuma tezgâhlarındaki çöküşe rağmen Türk toprakları iktisadi acze düşerek emperyalizmin hazır avı olmadıysa bunda Anadolu'daki zanaatkâr Ermenilerin payı büyüktür. Hâsılı, Ermeni olayları sebebiyle ortada bir hata olup olmadığı, varsa bu hatayı işleyenlerin ve azmettirenlerin kimler olduğu meselesi hayatî olduğu kadar kitabî bir mesele olarak ele alınmak durumundadır. Dolayısıyla bu meselenin içine kimin ve kimlerin hayatına ne değer biçildiği girdiği kadar, olayların cereyan tarzının ve doğurduğu sonucun kimin ve kimlerin kitabına uyduğu da giriyor.
(Yenişafak, 23.09.2000)

İsmet Özel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.