27 Mayıs 2015

İsmet Özel: "Allah'a kaçın; İstiklâl Marşı ezberini bozmayın."Konuşmamızın başlığı Kurânî bir ifade. Bu bir ayet-i kerimenin mealidir: Allah'a kaçın! Şimdi bunu benden işiten insanlar "Ya, öyle mi?" diye hayret ediyorlar çünkü bizi bu bilgiler karşısında hayrete düşürecek bir değersizliğe mahkum ettiler. İngiliz başvekili Gladstone açıkça beyan etti. "Bunların elinden Kur'an'ı almadıkça, bunları mağlup edemeyiz" dedi ve dediklerini yaptılar. Yani siz "Allah'a kaçın" sözünü duyduğunuz zaman bir ayet mealiyle karşı karşıya olduğunuzu bilmiyorsunuz. Defalarca Kur'an meali okumuş olsanız bile.

"İstiklâl Marşı Ezberini Bozmayın" ifadesi de uğradığımız değersizleştirmenin öbür yüzü. Şimdi öyle bir değersizleştirmeye uğradık ki iyiler kötü, kötüler iyi olarak biliniyor Türkiye'de. Yani bugün Türkiye'de güya böyle aklı bir şeye eriyormuş gibi konuşan insanların çok çok kullandıkları tabirlerden birisi ezber bozmak. Ve bu ezber bozma lafını çok böyle makbul bir şey "Ben senin ezberini bozdum" ya da "Senin ezberin bozuldu değil mi?" diye alay etmek falan gibi... Bu, dediğim gibi bizi millet olarak değersizleştirmenin bir tezahürü. Ezber bozmak, iyi bir şey değildir. Ezberin bozulması, kötü bir şeydir. Çünkü biz Kur'an'ı ezberlemiş bir milletiz ve ezberimizin bozulması demek değersiz hâle gelmemiz demektir.

Aynı şekilde gene güya akıllıca laflar ediyormuş gibi ortalıkta hava atan insanlar "sıra dışı" diye bir şey, böyle çok iyiymiş bu sıra dışı... Sıra dışı, yani safları terk etmiş olan, alçakça, namussuzca bir şeydir sıradışılık. Sıra içinde olmakla övünürüz. Biz, saf tutmuş olmakla kendimizi iyi bir yerde, yerimizde hissederiz. Sıra içindeyiz, sıra içinde olmak zorundayız.

İsmet Özel
İstiklâl Marşı Derneği Genel Başkanı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.