05 Mayıs 2015

Remzi Oğuz Arık'tan Dostluk Üzerine Düşünceler


Remzi Oğuz Arık'ın ''Gurbet- İnmeyen Bayrak'' kitabının ''Dostluk Üzerine Düşünceler'' yazısından belli pasajlar paylaşacağım. Kitabın yayınlanmasından 50 yıl geçmesine rağmen dost ve dostluk kavramı konusunda müspet bir ilerleme olmadığını hatta bu kavramların daha kötüye gittiğini söyleyebiliriz. Çünkü dost görünenler politize olarak en yakınındakini basamak görüyor, onun üzerinden rant sağlıyor, makam, mevki için girmediği kılık kalmıyor.

"Dostluk tıpkı ahlak, adalet, san'at gibi yalnız ve yalnız cemiyet adamının yarattığı şeydir. Dağılmamış, insanlık ailesinde yerini; muvazenesini, saadetini yitirmemiş topluluklar, hemen mutlaka dostluklara dayanandır. Bir cemiyette dost ve dostluk yaşamıyorsa anlayınız ki orada derin, çaresi henüz bulunmamış bir buhran vardır. Ve o topluluk ölesiye hastadır."

"Dostluğu yaşatan inanma, görme, yaşama benzerliğinden doğan değil, bunlardan güç alan muvazilikleri; servet, talih, inan, politik mevki farkları zehirliyor. Politik mevki farkı çok kere, gerçekten inanılan prensipler dayanılmaktan ziyade, şahsiyetten kaybetme pahasına edildiği için dostluklar üzerinde öldürücü tesir yapmaktadır."

"Değersizlerin, karaktersizlerin dostluğundan çekininiz! Çünkü bu türlü mahlukattan dost çıkmaz! Değersizin değersizle münasebeti dostluk değil, sürüdeki insiyak hayatının bir parçasıdır."

Rıdvan Akın
twitter.com/RIDVANAKIN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.