11 Mayıs 2015

Turgut Cansever: "İyi bir gelecek ancak iyi şeyler yaparak gerçekleştirilebilir."

Bosna-Hersek'in merkezinde,
Saraybosna'nın 90 km batısında yer alan Travnik şehrinden bir fotoğraf.
Günümüzde ülke kültürü, çevre bilincine ve çevreyi güzelleştirme sorumluluğuna bağlı, insanı insan yapan aktif bir yapıya sahip kılınmak yerine, insanı seyirci haline getiren tiyatro, sinema, seyir ve eğlence kültürüne ve hatta bu yöndeki bir edebiyat-laf kültürüne yöneltilmiştir.
...
Hayatın yasaklamalar ile dondurulabileceğini zannetmek bütünüyle yanılgıdır. İyi bir gelecek ancak iyi şeyler yaparak gerçekleştirilebilir.
...
Bosnalılar, inançlarının yansıması olan dünyalarını, inşa ettikleri dünyayı, bu inançların tam ifadesi olan biçimler alemini korumak için ölüyorlar. Üç yüz bin kişi bunun için can verdi. Biz ise bu dünyayı kendi ellerimizle yıktık. Bundan pişman olduğumuzu, utandığımızı ortaya koymadan, pişmanlığımızın ifadesi olarak da yanlışımızdan vazgeçtiğimizi, bundan sonra doğruyu yapacağımızı ifade etmeden Ankara'da anıt dikmek hem kendimizi, hem Bosnalıları, hem gelecek nesilleri aldatmak demektir.

Turgut Cansever, Osmanlı Şehri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.