27 Mayıs 2015

Yumuşak kaslar yumuşak ve sulu biftekler demektir


Hayvanlara istediğini yaptırmak için süt endüstrisinin kendi yöntemleri var. İnekler, keçiler ve koyunlar ancak yavruladıktan sonra ve ancak bu yavrular emdiği sürece süt üretirler. Hayvanın süt üretimini devam ettirmesi için çiftçinin elinde bu yavrulardan bulunması fakat yavrular tüm sütü tüketmeden çiftçinin bunu engellemesi gerekmektedir. Tarih boyunca yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri, yavruları doğumdan kısa süre sonra kesmek, annenin tüm sütünü sağmak ve sonra tekrar hamile bırakmaktır. Bu hâlâ çok kullanılan bir yöntemdir. Diğer yöntem de yavruları annenin yakınında tutmak ama fazla süt emmelerini engellemektir. Bunun en basit yolu da yavrunun süt emmeye başlamasına izin verip süt gelir gelmez yavruyu çekmektir. Bu hem anneden hem de yavrudan oldukça tepki görülmesine neden olur… Pek çok modern süt çiftliğinde, süt inekleri kesilmeden önce yaklaşık beş yıl yaşar. Bu beş yıl boyunca inek neredeyse hep hamiledir ve doğum yaptıktan sonraki 60 ila 120 gün boyunca azami süt üretimini sağlamak için özel olarak beslenir. Doğumdan kısa süre sonra buzağılar anneden ayrılır. Dişiler bir sonraki süt ineği nesli olmak üzere yetiştirilir, erkeklerse et endüstrisine verilir.
...
Bir buzağı, doğumdan hemen sonra annesinden ayrılarak vücudundan çok da büyük olmayan bir kafese koyulur ve bütün hayatını burada geçirir. Kafesten asla çıkmaz, kaslarının gelişmemesi için diğer buzağılarla oynamasına asla izin verilmez, çünkü yumuşak kaslar yumuşak ve sulu biftekler demektir. Buzağının ilk defa yürüme, kaslarını esnetme ve diğer buzağılarla temas kurma fırsatı kesimhaneye giderken olur.

Yuval Noah Harari
(Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.