08 Haziran 2015

Aptal olan rakamlara itibar eder, abdal olan kelimelere


1. Siyasetin özü üsluptur ve bir iktidar için haklılık mazeret değildir. Yön tayininde hamaset kâr etmez, önce akl-ı selim'e ihtiyaç var.

2. Bu kadar oyu dış güçler veya faiz lobisi değil, enaniyet kaybettirdi. Biraz itidal, öfke mağdur olana yakışır, muktedir olana değil.

3. Yapılan hizmeti millete anlatmak başka, milletin başına kakmak daha başka. Unutmamalı, kalkınma bir başarıdır ama adalet bir erdemdir.

4. Demokrasi önce kelimelerle konuşur, sonra rakamlarla. Sanılanın tam da aksine, aptal olan rakamlara itibar eder, abdal olan kelimelere.

5. Farklı ve karşıt olana tahammülsüzlük siyasal aymazlığın son kertesidir. Düşman olan karşıt olandır ama her karşıt olan düşman mıdır?

6. Siyasette istişare etmek aynada sadece kendini seyretmek, dağın zirvesinde sadece kendi sesinin yankısını duymak değildir. Önce tevazu.

7. Seçim analizi dolayımında son sözüm:

Bütün daima parçadan büyüktür, mesela dünya 5'ten büyüktür, Türkiye % 40'tan veya 50'den.

Dücane Cündioğlu
twitter.com/ducane

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.