05 Haziran 2015

Kimseyi böyle perîşân etme Allâh'ım yeterSeslendiren: Sadreddin Özçimi
Tanbur: Özer Özel

Dr. Rahmi Duman'ın Cemile hanımla evliliğinden bir oğlu olur. Anarşinin kol gezdiği günlerden bir gün, anarşistlerin oğlunu kaçırmasıyla büyük üzüntü yaşayan aile, 250 lira haraç vermek suretiyle oğluna tekrar kavuşur. Dr. Rahmi Duman yaşadığı bu üzüntülü günlerini dile getiren bir güfte yazar ve bu güfteyi Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'ya verir. Yavaşca'da bu güfteyi Hicaz hümayûn makamında besteler;

Kimseyi böyle perîşân etme Allâh'ım yeter
Uyku tutmaz, bir ümit yok, gelmiyor hiçbir haber
Ağlamaktan gözlerim etrâfı artık görmüyor
Hâzret-î Yâkûb'a dönderdi beni hûkm-i kader

Rahmi Duman, evlâdı çoktan eve dönmüş olmasına rağmen bu şarkıyı ilk defa dinlediğinde, hüngür hüngür ağlamış ve Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca'ya; "Yâhu! En az benim kadar o acıyı hissetmişsin" diyerek memnuniyetini dile getirmiştir.

Bu şarkı zamanla çok sevilmiştir. Yıllar sonra Yavaşca bir iş için gittiği sağlık ocağında, iki genç doktorun açacakları hastane hakkında görüştüklerini işitir. Genç doktorlardan birisi Yavaşça'yı görür görmez hemen ayağa kalkıp yanına gelir ve "Hocam elinizi öpebilirmiyim, ben "Kimseyi böyle perişan etme Allah'ım yeter" şarkısının kahramanıyım." der. Bu genç doktor, Dr. Rahmi Duman'ın 12 yaşında anarşistler tarafından kaçırılan oğludur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.