23 Haziran 2015

Nazım Alpman: "Ormanlık araziler yağmalandı."


1990'lardan sonra Beykoz, üst gelir grubunun teveccüh ettiği bir yer haline geldi. Beykoz Konakları, Acarkent gibi siteler yapıldı. Beykoz kitabını yazdıktan sonra Kanal 24'e çağırdılar, gittik. Yazmışlar yayında "Konaklarıyla ünlü Beykoz" diye. "Bu nedir?" diye sordum, "Beykoz Konakları falan var ya abi" dediler. "Onlar Beykoz Konakları değil Kuzey Ormanları'nın yağmalanması" dedim. Yani ormanlık araziler yağmalandı. 90'ların başıydı, Milliyet'te çalışıyorum. Bir sebeple Polonezköy civarındaydım, baktım Çubuklu, Polonezköy arasında orman arazisi yol yol bölünmüş ve ağaçlar kesilmiş. Ertesi gün hemen foto muhabirini de alıp gittik. Önce fotoğrafları çektik, sonra işçilerle konuştuk; "Çok büyük bir yaşam alanı yapılıyor. İçinde her şey olacak" diyerek anlattılar. Ertesi gün gazetede bölüm şefleri haberin ya manşetten ya da sür manşetten verileceğini konuşuyordu. Genel Yayın Müdürü geldi, baktı ve "Gecekondu mu olsaydı?" dedi. Sonra manşetlik haber gazeteye girmedi.


Biz daha önceki deneyimlerimizden; 1. ve 2. köprü deneyimlerimizden de biliyoruz ki otoyolların yanına yerleşimler yapılıyor. Şimdi de böyle bir şeyin izleri var. Emlak piyasasını izlemiyorum ama belli ki bu bölgenin rayiçleri arttı. Bir de 2B yasasıyla orman vasfını kaybetmiş olan arazilerin imara açılması sorunu var. Bunlar İstanbul'un son orman alanları ve bunları da bitirecekler. Şehrin yeşil dokusunu yok edecekler. Eskiyi olduğu gibi korumanın fakirlik ve gerilik olduğunu düşünüyorlar. Hâlbuki böyle olsa; Londra, 2. Dünya Savaşı'nda en çok yara alan şehirlerden biri olmasına rağmen, 300 yıl önce ölen birini canlandırıp getirsen İstanbul'daki gibi şaşkınlık içerisinde gezmez, gayet rahatlıkla adres bulabilir. İstanbul'un ne kadar güzel bir şehir olduğunu anlamak için 60'larda çekilen Türk filmlerine bakmak lazım. Onlarda en çok Levent'in sırtlarına kadar gelinebiliyor. Orada ağaçların altında aşıklar küser ve barışır.

Nazım Alpman
(Arkitera, 23.06.2015)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.