18 Haziran 2015

Sanata badanalı sansür


O, dünyaca ünlü bir grafiti sanatçısı. Junior ya da JR olarak biliniyor. Fransız sokak sanatçısı JR, aylar önce İstanbul'a gelmişti. ‘Wrinkles of the City/Şehrin Kırışıklıkları' projesi kapsamında Balat'taki ve Galata’daki metruk binaları sanata bürümüştü.


Balat'ta yaşayan yaşlı halkın portrelerini binaların duvarına resmetmişti. Dünya çapında yürüttüğü projenin amacı da zaten buydu. Yaşlanmanın şehrin kimliğini nasıl etkilediğini ortaya koymaktı… Nitekim bunu yaptı ve dünyanın her yerinde adından söz ettirdi. JR, dün Türkiye'nin de gündemindeydi. Ne var ki bu kez konuşulan sanatı değil, sanatına yapılan saldırıydı. JR'ın Balat'ta çizdiği portrelerden birinin, Fatih Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri tarafından griye boyandığı iddia edildi. Twitter ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinden portrenin önceki ve sonraki halini paylaşan JR, bir nevi tepkisini ortaya koydu. Cem Yılmaz ve Cüneyt Özdemir gibi isimler de dün yaşananlara sessiz kalmayarak, tepkilerini gösterdi. Cem Yılmaz, Twitter hesabından “Junior, dünyayı boyadı, sağdaki badanacıyı daha çok beğenmiş belediye. Akıllı ol Junior. BadanArt by Belediye” ifadelerini kullandı. Cüneyt Özdemir ise “Türk vandallığına giriş! Yıkıntı halinde bir binaya yapılan bu şahane esere bile tahammül edememişler. Ulan yuh be!” şeklinde konuştu.


Fransız sanatçı JR, İstanbul'da Balat'ın yanı sıra Karaköy ve Tarlabaşı gibi eski semtlerde de sanatsal çalışmalar yaptı. Dünyanın birçok metropolünde benzer çalışmaları yapan sanatçı, ne yazık ki İstanbul'da yeterince özgür çalışamadı. Balat'ta yaptığı bir çalışma, kimliği belirsiz şahıslar tarafından ertesi gün karalanmıştı. Karaköy'de çektiği fotoğrafı ekip arkadaşlarıyla birlikte bina duvarına yapıştırırken motosikletli polis ekipleri tarafından alıkoyulmuştu. Valilikten izninin olmasına rağmen yasa dışı bir iş yapıyormuş gibi uzun süre sorgulanmıştı. Neyse ki vali yardımcısını telefonla arayarak yardım isteyen JR, polis ekiplerinin elinden kurtulmayı başarmıştı. Fatih Belediyesi ise Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, olaya herhangi bir müdahalelerinin olmadığını ve üzüntülerini dile getirdi.

Oğuzhan Köse
(Zaman, Panorama)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.