08 Haziran 2015

Tostoparlak Yusyuvarlak...

AKP'liler seçim sonuçlarından sonra ruhsal tezahürlerinin etkisiyle sosyal mecralarda İsmet Özel'in "Eve dön, şarkıya dön, kalbine dön" dizelerini, "Yıkılma Sakın" şiirini paylaştılar, paylaşıyorlar. Çok değil, 2 yıl önce de bir AKP milletvekili twitter üzerinden yine İsmet Özel'e ait bir slogan olan “Toparlanın Gitmiyoruz!” diyerek bir beyanda bulunmuştu. Söz konusu durumla ilgili olarak o günlerden bugünlere gelinen noktayı anlama gayesiyle, Dadaşhan Celaleddin Kavas tarafından İstiklâl Marşı Derneği'nin internet portalinde yayımlanan yazıdan bir bölümü iktibas ediyoruz:

Milletvekilinin, haddi olmayarak arakladığı (elbette bütün araklamalar haddi aşmadır) sloganın “Gitmiyoruz” kısmını anlamak için ise, sloganın asıl sahibinin yaptığı izahata bakmak gerekecek. Ama o izahatı buraya yamamak mümkün değil. Çünkü “neyin söylendiği değil, kimin söylediği” meselesi burada tayin edici. AKP iktidarı Türkiye’de yaşayan insanların “mobilize” bir yaşama biçimi ve “mobilize” bir karakter biçimi kazanması için on bir yılını canla başla ortaya koydu. Bir vatan toprağına bağlı olmadan da yaşanabileceği iddiasının bir tekebbür ve insanlıktan çıkış alameti olduğunu örtbas ederek bugüne kadar geldi. Geldiği yerde durabilecek mi? Ortaya çıkmasına hizmet ettiği bu “zeminsizlik” AKP’nin de ayağının kaymasını temin etti. Bu gevşek ve kaygan zeminde insanların “dolaşım” hızının, paranın “dolaşım” hızına yetiştiğini anlayacak kadar bile vakti kalmadı. Tamam, işte, şimdi AKP’nin “ustalık dönemi” sloganı belli oluyor. Milletvekilinin “Toparlanın Gitmiyoruz!” ibaresini araklaması aslında kendini bir buz pateni üzerinde bulmanın paniğidir: “Kayıyoruuuuuzzzzzz…

Yazının tamamını okumak için: İstiklâl Marşı Derneği

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Okuyucu Şartları

Blogda yayınlanmak üzere çeşitli gazete, dergi ve kitaplardan alınan yazılarda kaynak, tarih ve yazar bilgisi belirtilmiştir. Bu konuda blog ve blog yazarları hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.